Pasėlis iš kraujo

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Mikroflora neauga, kraujas – sterili terp

Sinonimai: hemokultūra, kraujo kultūra.
Kraujas

Pasėliu iš kraujo paprastai siekiama identifikuoti patogeną. Tačiau sukėlėjo identifikavimas nebūtinai reiškia, kad organizme yra būtent šio sukėlėjo bakteriemija. Klaidingai teigiamą reakciją gali sukelti pašaliniai užkrato šaltiniai, ypač jeigu į tiriamą kraujo pavyzdį mikroorganizmai patenka nuo odos paviršiaus.

Visi mikroorganizmai, įskaitant normalią saprofitinę mikroflorą, gali sukelti bakteriemiją. Vienas iš problemiškiausių interpretacijos klausimų yra tas, ar normali saprofitinė odos mikroflora galėjo būti bakteriemijos priežastimi.

Jeigu neišauga joks sukėlėjas, vis tiek negalima atmesti infekcijos galimybės. Mikroorganizmų gyvybingumo stygius ar neadekvačios kultūros sąlygos gali būti neigiamos rezultato priežastimi. Pasėlis bruceliozei, tuliaremijai ir leptospirozei identifikuoti auginamas specialiomis sąlygomis. Jei įtariama šių sukėlėjų ar kitų retesnių infekcijų bakteriemija, tuomet laboratorijai reikia nurodyti šias specifines sąlygas.

Kraujas hemokultūrai turi būti imamas prieš pradedant gydymą antibiotikais. Optimalus lai- kas imti pasėlį iš kraujo – karščiavimo periodo pradžia. Laikiną bakteriemiją (dažniausiai E. coli) sukelia net ir paprasti veiksniai: žarnyno peristaltiniai judesiai, dantų valymas, odos kasymas, masažas, manipuliacija pūlingame židinyje). Tikslesnė informacija apie hemokultūrą gaunama, kai kraujas imamas du tris kartus iš skirtingų venų, maždaug 1 valandos intervalu.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
kraujas
mikroorganizmai

Rašyti komentarą