Ūminis apendicitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Ūminis apendicitas – tai kirmėlinės ataugos uždegimas.

Kirmėlinė atauga – tai 8-9 cm aklosios žarnos atauga. Akloji žarna ya pradinė storojo žarnyno dalis, esanti apatinėje dešinėje pilvo dalyje. Kirmėlinės ataugos paskirtis organizme nėra visiškai tiksliai žinoma. Pastaruoju metu manoma, jog ji svarbi imuninės sistemos funkcijai.

Apendicitas yra viena dažniausių skubios chirurginės pagalbos reikalaujančių procedūrų. Šia liga serga tiek vyriškos, tiek moteriškos lyties atstovai. Didžiausias sergamumas 10-30 metų.

 

Ligos priežastis

Paprastai ūminį apendicitą sukelia kirmėlinės ataugos spindžio obstrukcija (užkimšimas) žarnyno turiniu, gleivėmis. Dėl spaudimo į apendikso sienelę trinka tos vietos kraujotaka, kirmėlinė atauga išopėja, kyla uždegimas. Apendicitą taip gali sukelti ir kai kurios virusinės virškinamojo trakto infekcijos. Virusai besidaugindami kirmėlinėje ataugoje sukelia jos uždegimą. Pasitaiko ir kitų ligos priežasčių, tačiau jos visos taip pat susijusios su spindžio obstrukcija.

 

Klasifikacija

Uždegiminio proceso metu kirmėlinė atauga po trumputį kinta. Skiriamos keturios morfologinės ūminio apendicito formos:

Katarinis apendicitas (pradinis uždegimo etapas),
Flegmoninis apendicitas (ataugos spindis prisipildo pūlių),
Gangreninis apendicitas (stiprus kraujotakos sutrikimas, spindyje pūliai su kraujo priemaiša),
Perforacinis apendicitas (dėl gangrenos kirmėlinės ataugos sienelė prakiūra). Kūdikiams perforacija išsivysto greičiau nei suaugusiems žmonėms.

 

Simptomai

Ūminiam apendicitui būdingi šie klinikiniai simptomai:

Pilvo skausmas. Jis prasideda palengva, dažniausiai virš bambos ar pakrūtinio srityje (viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje). Skausmas plinta iš viršutinės pilvo dalies į apatinį dešinįjį šoną. Pasitaiko netipinių skausmo lokalizacijų dėl kirmėlinės ataugos viršūnės padėčių įvairovės;
Pykinimas, vėmimas, apetito stoka;
Ligos pradžioje temperatūra normali ar šiek tiek padidėjusi, prisidėjus komplikacijoms – stiprus karščiavimas.

 

Diagnostika

Apžiūros metu nustatoma diskomforto ar skausmo išraiška. Žmonės vaikšto, sėdasi atsargiai, neretai ranka prilaiko dešinįjį šoną. Pilvo apčiuopos metu nustatomas raumenų įsitempimas, skausmingumas apatinėje dešinėje pilvo dalyje. Taip pat stebimi pilvaplėvės dirginimo požymiai (teigiamas Bliumbergo simptomas – atleidžiant dešinįjį šoną skauda labiau nei paspaudžiant). Laboratoriniai tyrimai nėra labai informatyvus. Pagrindinis apendicito nustatymui naudojamas tyrimas – kirmėlinės ataugos ultragarsas.

 

Gydymas

Pagrindinis gydymo būdas – operacinis. Chirurginės procedūros metu kirmėlinė atauga yra pašalinama.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
ataugos
ligos
simptomai

Komentarai

2024-04-02 | Danguolė Beresnė
Dukrai išoperavo(laparoskopijos operacija) apendicitą ne Lietuvoje. Po pusės metų prasidėjo tokie pat skausmai kaip prieš apendicito operaciją. Temperatūrai pakilus iki 40 C, padarė kompiuterinę su kontrastu ir pasakė, kad tada buvo išpjautas ne visas apendicitas, kuris dabar supūliavęs.Vėl operacija. Kaip tai gali būti, kad išpjovė tik dalį apendicito?

Rašyti komentarą