Bendras kraujo tyrimas
Norma
Rodiklių grupė
Sinonimai: CBC, Complete blood count.
Kraujas EDTA
Dangtelis violetinis
Bendrą kraujo tyrimą sudaro: 1) automatinio hematologinio analizatoriaus duomenys; 2) morfologinis kraujo tepinėlio tyrimas. Automatinis hematologinis analizatorius pateikia spektrą parametrų, suteikiančių informaciją apie visus kraujo forminius elementus (eritrocitus, leukocitus, trombocitus), jų indeksus, ląstelių pasiskirstymą pagal dydį. Mikroskopinis tyrimas, kurį atlieka laboratorijos gydytojas, yra galutinis. Net ir tobuliausi analizatoriai negali 100% atpažinti visų kraujo ląstelių morfologinių formų. Jeigu kraujyje bus randama 1–2% blastų, analizatorius gali to nepastebėti.
Eritrocitų ir trombocitų dydžio analizė leidžia susidaryti preliminarų vaizdą apie galimus pokyčius eritropoetiniame ir trombopoetiniame kamiene. Daug didesniu tikslumu pasižymi tiesiogiai matuojami parametrai nei išvestiniai dydžiai (tiesiogiai matuojami parametrai: MCV, HGB, RDW, WBC, RBC, PLT, MPV).
Visi bendro kraujo tyrimo rodikliai aprašyti atskirai.
Yra daug techninių sąlygų, galinčių pakeisti tyrimo rezultatus. Viena svarbesnių yra ta, kad kraujas būtinai turi būti gerai išmaišytas, jokiu būdu negali būti krešėjimo požymių, tyrimo metu bandinys turi būti kambario temperatūros (laikant kraują šaldytuve gali reaguoti šalčio agliutininai).
Bendro kraujo tyrimo privalumas yra tas, kad jis padeda atrinkti daug skirtingų patologijų, yra palyginti nebrangus ir visapusiškas. Jeigu kartu nustatomas ENG, reikia turėti omenyje, kad šio rodiklio pokyčiams itin svarbi hemoglobino koncentracija. MCHC indeksas yra labiau skirtas prietaiso darbo kokybei įvertinti, nei patologijai diagnozuoti.
Bendras kraujo tyrimas
Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis
Komentarai