Gripas, sukeltas kitų nustatytų gripo virusų

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai yra labai užkrečiama virusinė pažeidžianti kvėpavimo sistemą infekcija, kuriai būdinga staigi pradžia, karščiavimas, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas.

 

Sukėlėjas

Yra trys gripo virusų tipai – A, B ir C, kurių pagrindinės savybės yra kintamumas ir užkrečiamumas. Kasmet šie virusai keičia  antigenus – molekulę savo sudėtyje, kuri stimuliuoja žmogaus imuninį atsaką. Dėl antigenų kaitos atsiranda naujų virusų padermių, kurioms žmonės neturi imuniteto, todėl kyla kasmetiniai gripo infekcijos protrūkiai.

 

Paplitimas

Žmonės yra pagrindinis žmonių gripo rezervuaras. Tačiau gripo epidemiologijoje svarbus yra žinduolių ir paukščių rezervuaras. Jie yra svarbūs naujų žmogaus gripo viruso padermių formavimuisi. Infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus, o epidemijų metu ir sveiki nešiotojai. Intensyviausiai virusas išskiriamas pirmomis ligos dienomis. Tarp žmonių gripo virusai plinta oro lašeliniu būdu. Žmonių imlumas gripo virusui yra labai didelis. Pasirodžius naujam viruso potipiui, visi vaikai ir suaugusieji yra vienodai imlūs šiai infekcijai. Paprastai vaikų suserga daugiau, tačiau sunkiau serga ir daugiau miršta vyresni kaip 65 metų amžiaus žmonės, vaikai iki 2  metų ir asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis. Persirgus imunitetas įgyjamas tik tam tikram gripo viruso potipio variantui. Po vakcinacijos imuniteto trukmė vieni metai. Gripo infkecijai būdingas ryškus sezoniškumas. Lietuvoje gripo epidemijos dažniausiai kyla sausio-kovo mėnesiais.

 

Simptomai

Gripui būdinga dramatiška ir staigi pradžia. Nuo užsikrėtimo praėjus 24-72 valandoms, ligonis pradeda skųstis galvos, nugaros ir raumenų skausmu, šalčio krėtimu. Būdingas sausas kosulys, karščiavimas daugiau kaip 380 C, gali užgulti nosį, skaudėti gerklę, prasidėti sloga, išnykti apetitas. Be viršutinių kvėpavimo takų simptomų, gali vyrauti žarnyno simptomai – pilvo skausmas, viduriavimas ir vėmimas, labiau būdingi 3-5 metų vaikams. Daugelis gripo simptomų praeina per savaitę, tik sausas kosulys ir nuovargis išsilaiko dar vieną ar dvi savaites. Dažniausios komplikacijos per gripo epidemijas yra antrinės bakterinės infekcijos ir lėtinių ligų paūmėjimai.

 

Diagnostika

Remiamasi būdingais klinikiniais simptomais ir epidemiologiniais duomenimis (nemažas pacientų su tokiais pat požymiais skaičius). Patvirtintas gripo atvejis turi atitikti bent vieną šių laboratorinių gripo diagnozės kriterijų: nustatoma gripo antigeno arba specifinė gripo viruso genetinė medžiaga – ribonukleininė rūgštis, išskiriamas gripo virusas, nustatomas specifinių kraujo serumo antikūnių (imuniteto apsauginių veiksnių) gripo A ir B virusams atsakas.

 

Gydymas

Specifiniam antivirusiniam gydymui naudojami nukleozidų analogai, proteino M2 inhibitoriai: rimantadinas ir amantadinas, taip pat neuraminidazės inhibitoriai: zanamiviras ir oseltamiviras. Rekomenduojamas lovos režimas, pakankamas skysčių vartojimas, karščiavimo kontrolei reguliarios paracetamolio dozės. Antibiotikai skiriami tik pasireiškus antrinei bakterinei infekcijai. Tinka askorbo rūgštis, rutinoskorbinas, antihistamininiai preparatai, gleives skystinantys vaistai. Antibiotikai vartojami tik pasireiškus antrinei bakterinei infekcijai. Skiriama ir sudėtinių vaistų nuo peršalimo. 

Skiriami nespecifinio poveikio prieš kvėpavimo takų virusus preparatai, pvz., Agovirax, stabdantys viruso dauginimąsi ir plitimą, trumpinantys ligos trukmę ir palengvinantys peršalimo simptomus. 

Profilaktika

Veiksmingiausia gripo ir jo pasekmių kontrolės priemonė yra kasmetis pagyvenusių žmonių ir kitų rizikos grupių bei su jais bendraujančių asmenų skiepijimas. Vakcinos gaminamos kiekvienam gripo sezonui atsižvelgiant į prognostinę gripo viruso antigeninę sudėtį. Geriausias laikas skiepytis – spalio ir lapkričio mėnesiai. Pasiskiepijus imunitetas susidaro po 2 savaičių ir išsilaiko iki 6-12 mėnesių. Bet dėl gripo viruso nuolatinio kintamumo būtina skiepytis kasmet. Lietuvoje vartojamos vakcinos yra gerai toleruojamos ir saugios. Antivirusinė profilaktika vaistais rekomenduojama po kontakto su ligoniu ar gripo protrūki ometu nevakcinuotiems asmenims ir tiems, kuriems vakcinacija neefektyvi ar kontraindikuotina.

Papildoma profilaktinė priemonė –apsauginiai preparatai nuo kvėpavimo takų infekcijas sukeliančių virusų, pvz., Agovirax.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
imunitetas
infekcijos
inhibitoriai
karščiavimas
kosulys
nuovargis
profilaktika
virusai
virusas

Rašyti komentarą