Pulmonologai sunerimę dėl elektroninių cigarečių
Amerikos torakalistų draugija ir Amerikos krūtinės ląstos specialistų kolegija skelbia, kad elektroninės cigaretės turėtų būti uždraustos arba jų naudojimas apribotas, kol bus gauta daugiau įrodymų apie jų saugumą. Neseniai vykusiame tarptautiniame respiratologų draugijų forume gydytojai paskelbė bendrą poziciją dėl baterijomis maitinamų nikotino garinimo prietaisų naudojimo. Forumo pranešime nurodoma, kad baterijų maitinami nikotino garų prietaisai turėtų būti uždrausti arba jų naudojimas apribotas, kol bus gauta daugiau duomenų apie jų įtaką ar riziką sveikatai. Ekspertų teigimu, rinkoje šie prietaisai turėtų būti kontroliuojami tais pačiais principais, kaip vaistai ar tabako gaminiai.
Bendras respiratologų draugijų pranešimas buvo išplatintas liepos 9 dieną vykusiame Forumo ir Neinfekcinių ligų aljanso dalyvių susitikime. Pranešimo turinys visiškai atliepia Jungtinių Tautų neinfekcinių ligų prevencijos ir kontrolės rezoliuciją, kurios priėmimą lėmė pirmiausia saugumo sveikatai sumetimai. Amerikos torakalistų draugijos eksprezidentas Čikagos universiteto profesorius Dean Schraufnagel pabrėžia, kad nikotinas yra svarbiausia ir plačiausiai vartojama visam gyvenimui priklausomybę sukelianti medžiaga, o baterijų maitinami garinimo prietaisai skirti būtent nikotino naudojimui. Anot jo, tabako vartojimas visuomenėje turi šimtmečių tradicijas, jo neigiama įtaka žmonių sveikatai akivaizdi, tačiau tabako pramonė, sumaniai manipuliuodama informacija apie tabako žalą, aktyviai skverbiasi net į vaikų rinkos segmentą, siekdama ateityje išlaikyti visuomenėje nikotino vartojimo paplitimą. Tai verčia sveikatos specialistus būti budrius ir imtis atitinkamų prevencijos bei perspėjimo priemonių.
Koks tikrasis e-cigarečių poveikis sveikatai
Pranešime pripažįstama, kad vadinamosios e-cigaretės mažiau kenkia sveikatai nei įprastinės, kurios degdamos išskiria dervas ir kitokių kancerogenų. Nors e-cigaretės mažiau kenksmingos, jų neigiama įtaka visuomenei akivaizdi: e-cigaretės taip pat skatina rūkymą ir nikotino vartojimą, o nikotinas yra priklausomybę sukelianti medžiaga, turinti sunkiai nuspėjamą poveikį. E-cigarečių įtaka sveikatai nėra pakankamai ištyrinėta. Jų sudėtyje esantis propileno glikolis įkvėptas dirgina kvėpavimo takus, nikotinas daro įtaką širdies ir kraujagyslių sistemai, neuroreguliacijai, plaučiams, galbūt gali sukelti pepsinę opą ar net virškinimo trakto vėžį. Pranešime nurodoma, kad tyrimų duomenys apie e-cigarečių naudą metant rūkyti nėra patikimi. Daugelio šalių vyriausybės riboja nikotiną tiekiančių sistemų pardavimą arba net visai yra jas uždraudusios. Brazilija, Norvegija, Singapūras ir Indonezija nikotiną tiekiančias sistemas yra visiškai uždraudę, o Jungtinė Karalystė nuo 2016 metų ketina jų pardavimą reguliuoti vaistų rinkos principais. Europa yra nusprendusi e-cigaretėms taikyti tuos pačius rinkos priežiūros principus kaip ir įprastinėms cigaretėms. JAV maisto ir vaistų
tarnyba (FDA) pasiūlė e-cigarečių pardavimui taikyti amžiaus apribojimus ir nedidelius rinkos suvaržymus. Respiratologų draugijų siūlymu, geriausia būtų sukurti vieningą tabako gaminių kontrolės sistemą vietoje pavienių produktų uždraudimo arba pardavimų ribojimo. Kontrolės sistema susidėtų iš atitinkamų priemonių taikymo:
. bet kokios reklamos, skatinimo ar sponsorystės uždraudimas;
. gaminių demonstravimo mažmeninės prekybos įmonėse (parduotuvėse) uždraudimas;
. pardavimo nepilnamečiams uždraudimas;
. internetinės prekybos reguliacija;
. taikymas mokesčių, panašių į nustatytus degioms cigaretėms;
. draudimas pardavinėti vaikams patrauklių formų ecigaretes, pavyzdžiui, su kvapiųjų medžiagų užpildais;
. pakuotėse ir etiketėse privalomai nurodyti visus ingredientus ir tikslų nikotino kiekį;
. pakuotėse privalo būti tokie patys įspėjamieji ženklinimai, kaip ir tabako produktams;
. draudimas naudoti viešose ir darbo vietose, visuomeniniame transporte.
Pranešime teigiama, kad gamintojai privalo laikytis patvirtintų Vartotojo saugumo praktikos standarto reikalavimų, nurodydami gaminio ingredientus, užtikrinti sudėtinių medžiagų pastovią koncentraciją ir apibrėžtas maksimalias nikotino dozes, naudoti vaikams skirtų talpyklių saugiklius ir kitas priemones, saugančias nuo netyčinio apsinuodijimo.