Kortizolis šlapime

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
80–275 nmol per parą

Sinonimai: šlapimo laisvas kortizolis, Free urinary cortisol.
Šlapimas (paros)
Šlapimo indas

Renkamas paros šlapimas. Šlapimą kartais rekomenduojama rinkti dvi paras. Tačiau kortizolio koncentracija apskaičiuojama pagal vienos paros išsiskyrimą. Tai sumažina streso įtaką ir paros kortizolio kiekio svyravimus. Dėl sumažėjusių paros ritmo svyravimų šis testas ypač patogus Cushing sindromui diagnozuoti. Jeigu šlapimas buvo surinktas teisingai, jeigu ligoniui nebuvo papildomo streso, tuomet padidėjusi šlapimo kortizolio koncentracija yra pagrindinis Cushing sindromo laboratorinis įrodymas. Šlapimą taip pat rekomenduojama parūgštinti pridėjus 20ml 33% acto rūgšties.

Jeigu šlapime nustatomo kortizolio koncentracija yra mažesnė nei 28 nmol per parą, tuomet galima atmesti Cushing sindromą. Laisvas kortizolis šlapime – rodiklis, kuris naudojamas ne tik įvertinant hipofizės ir antinksčių žievės funkciją. Jis suteikia papildomos informacijos tiriant hiperglikemiją ir hiperkalemiją. Nes laisvo, nesurišto su baltymais hormono frakcija yra biologiškai aktyvi. Jos molekulinė masė mažesnė ir ji lengvai patenka į šlapimą. Kortizolio koncentracija šlapime svarbi nustatant padidėjusio kraujospūdžio, hiperglikemijos, pletoros, hirsutizmo, dismenorėjos priežastis. Neretai šie patologiniai pokyčiai turi mažai ką bendro su Cushing sindromu. Deksametazono supresijos testas turi panašią reikšmę, kaip ir atliekant kraujo tyrimą.

Nesurištas su baltymais kortizolis filtruojasi inkstuose ir išskiriamas su šlapimu. Kortizolis šlapime tiesiogiai atspindi biologiškai aktyvų kortizolį. Kortizolio koncentracijos nustatymas šlapime yra vienas pagrindinių rodiklių, vertinant antinksčių žievės hiperfunkciją. Tačiau sutrikus kortizolio metabolizmui esant inkstų funkcijos nepakankamumui, galima susidaryti klaidingą nuomonę apie išskirtą aktyvų kortizolį. Fizinis krūvis ir nutukimas taip pat didina išskirto į šlapimą kortizolio kiekį.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
nutukimas
sindromas
šlapimas

Komentarai

2023-06-18 | Rasyte
Ar nekenksmingas Deksametazono vartojimas organizmui ,kai norima kraujyje nustatyti kortizoli, del kairiojo antinkscio nedideliu augliuku.? kodel atliekamas toks tyrimas (reikia gerti vaista gulint ligonineje 3 -4 paras.
2021-08-20 | Margarita
Santariskese laboratorijoje. Pries tai butinai poklauskite kaip teisingai turi buti surinktas slapimas.
2020-03-09 | Lina
Kur galima pasidaryti tokį tyrimą?

Rašyti komentarą