Pasėlis iš likvoro

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Mikroflora neauga, likvoras – sterili terpė

Sinonimai: cerebrospinalinio skysčio kultūra, smegenų skysčio pasėlis.
Likvoras
Sterilus indas likvorui

Šio tyrimo tikslas – išskirti ir identifikuoti mikroorganizmus, sukeliančius pūlines smegenų ir jų dangalų ligas. Šis tyrimas dažnai atliekamas kartu su pasėliu iš kraujo, nes sukėlėjas neretai būna ne tik smegenų skystyje, bet ir kraujyje. Kartu būna ir kitos sisteminės bakterinio uždegimo reakcijos: leukocitozė, CRB koncentracijos padidėjimas. Pasėliui atlikti rekomenduojama naudoti tris mėgintuvėlius ir sunumeruoti juos eilės tvarka. Trečias, paskutinis mėgintuvėlis, paprastai turi mažiausią tikimybę būti užkrėstas nuo odos ir minkštųjų audinių paviršiaus. Smegenų skysčio pavyzdys turi būti nedelsiant transportuojamas į laboratoriją. Laikant likvorą ilgesnį laiką, tyrimo rezultatai gali būti sunkiai interpretuojami. Likvoro negalima užšaldyti. Ilgiau laikant ar šaldant gali sumažėti ne tik mikroorganizmų gyvybingumas, bet pakinta ir citologinio tyrimo vaizdas (gali suirti neutrofilai ir limfocitai). Gramo būdu dažyti tepinėliai gali būti identifikuojami jau po keleto valandų. Pasėlio atsakymas paprastai būna po paros. Kultūros kartais gali neužaugti, jeigu buvo pradėtas gydymas antibiotikais.

Anaerobinis pasėlis iš likvoro rekomenduojamas, kai įtariamas smegenų abscesas, subduralinė empiema, epidurinis abscesas. Anaerobinė infekcija CNS sistemoje nėra dažnas reiškinys. Kiek dažniau ji gali pasitaikyti, jeigu kartu nustatomas vidurinės ausies uždegimas, plaučių arba pleuros infekcijos, sinusitai, burnos ertmės infekcijos (tonzilitai, abscesai, odontogeninė infekcija).

Pasėlis iš smegenų skysčio atliekamas kartu su kitais smegenų skysčio tyrimais (žr. „Likvoro bendras tyrimas“). Diferencijuojant pūlingą smegenų ir jų dangalų infekciją, anksčiausiai galima orientuotis pagal citozę, neutrofilų skaičių, baltymo koncentraciją smegenų skystyje ir Gramo būdu dažytą tepinėlį. Pasėlio tyrimo rezultatai būna vėliau. Normoje smegenų skystis sterilus.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
infekcija
infekcijos
likvoras

Rašyti komentarą