Šlapimo pasėlis

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Mažiau nei 104 CFU /ml
(CFU – kolonijas formuojantys vienetai) Auga normali mikroflora

Sinonimai: šlapimo bakterinė kultūra, šlapimo vidurinės porcijos pasėlis.
Šlapimas, vidurinė porcija
Sterilus šlapimo indas

Šlapimo pasėlis atliekamas, kai norima identifikuoti patogeną, sukeliantį šlapimo takų infekciją. Šlapimo takuose, išoriniuose lytiniuose organuose, odoje yra nemažai mikrofloros, kuri gali užteršti pasėliui imamą šlapimo porciją ir sąlygoti nepatikimus tyrimo rezultatus. Todėl itin svarbu teisingai surinkti tyrimo pavyzdį. Ligoniui turi būti smulkiai paaiškinama apie vidurinės porcijos surinkimo ypatumus. Iš pradžių ligonis turi švariai nusiplauti rankas. Po to keletą kartų su muilu apiplaunami išoriniai lytiniai organai. Pabaigoje muilo likučiai kruopščiai nuplaunami šiltu vandeniu. Ligonis turi žinoti, kad pirma, pradinė šlapimo porcija tyrimui nenaudojama, jis turi pasišlapinti į tualetą apie 30–50ml. Po to reikia pasišlapinti į sterilų indą, kuris tuojau pat turi būti užkemšamas. Indas turi būti užkemšamas neliečiant vidinio indelio ir dangtelio paviršiaus. Ši porcija bus panaudota pasėliui laboratorijoje. Nedelsiant užrašoma informacija apie ligonį ir bandinio surinkimo laikas bei sąlygos. Šlapimo pasėlis gali būti mikrobiologiškai užterštas plaukų iš tarpvietės, vulvovaginalinės srities mikrofloros ir t.t. Rytiniame šlapime yra daugiau mikroorganizmų. Stimuliavus diurezę šlapimas praskiedžiamas ir todėl gali išsisėti santykinai mažiau mikroorganizmų.

Atliekant bendrą šlapimo tyrimą galima  preliminariai įvertinti bakteriuriją. Rodiklis NIT (nitritai) tiesiogiai parodo šlapimo takų infekciją. Neretai kartu būna LEU (leukociturija) padidėjimas ir pH būna lygus 7,0 arba viršija šią reikšmę. Bent vieno iš šių trijų rodiklių pokytis gali būti netiesioginis požymis, kad pasėlio iš šlapimo testas bus teigiamas. Aseptinės leukociturijos pasitaiko gydant antibiotikais, nėščiosioms. Moterims, pagyvenusiems žmonėms, diabetu sergantiems asmenims pasėlis iš šlapimo išauga daug dažniau. Literatūroje yra duomenų, kad ne 104, bet 103 ar net 102 CFU/ml reikėtų laikyti referentine normos reikšme. Tačiau sumažinus normos reikšmę neretai patologiniu gali būti laikomas ir toks šlapimas, kuriame yra „minimali bakteriurija“. Tai yra, pakeitus normos reikšmę ir padidėjus tyrimo jautrumui, sumažėja jo specifiškumas. Kita vertus, 105 CFU radimas rodo ryškią bakteriuriją. Ypač jeigu išsisėja viena ir ta pati mikroflora keletą kartų atlikus pasėlį. Nemažu jautrumu pasižymi ir tiesioginis centrifu- guotų šlapimo nuosėdų dažymas Gramo būdu. Tie patys mikroorganizmai tam tikromis sąlygomis gali būti normali mikroflora ir patogenai.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
infekcija
ligonis
šlapimas

Komentarai

2024-04-04 | Violeta
Sveiki, o per kiek laiko padaro ši tyrimą?
2024-02-27 | Jurate
Ligonių kasos sakė jei paciento prašymu mokama .Jei gydytojas rašo diagnozei patvirtinti nemokama .Mes mokėjimo net vaikui .Tai nzn
2024-02-08 | Irena
30€mokėjau vakar
2023-05-05 | Justė
Danguole, Ne, jis yra mokamas. Vakar kaip tik mokėjau.
2023-05-03 | Danguolė
Sveiki, ar šlapimo pasėlio tyrimas yra apmokamas ligonių kasos ?

Rašyti komentarą