Ūminis pielonefritas

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Ūminis pielonefritas – tai inkstų infekcinis uždegimas. Liga dažniausiai prasideda šlapimo pūslėje ar šlaplėje (apatinėje šlapimą išskiriančios sistemos dalyje) ir išplinta iki inkstų. Tai vadinama kylančiąja infekcija. Kartais bakterijos į inkstus patenka iš kraujo tėkmės praeidamos kraujagyslių barjerą. Taip gali atsitikti tuomet, jei žmogui infekuojasi dirbtinis širdies vožtuvas ar protezuotas sąnarys.

Sergamumas ūminiu pielonefritu yra pakankamai didelis. Per metus suserga maždaug 15 iš 10 000 gyventojų. Kelis kartus dažniau šia liga serga moterys, ypač jaunesnio amžiaus (15 – 30 metų).

 

Ligos priežastis

Dažniausia ligos priežastis – bakterinė infekcija. Kylančiosios infekcijos metu daugiau nei 90% atvejų ūminį pielonefritą sukelia Escherichia coli bakterijos. Susirgimą gali sukelti ir daugelis kitų bakterijų. Retais atvejais inkstų infekciją sąlygoja virusinė infekcija.

 

Rizikos faktoriai

Ligos atsiradimui įtakos turi daugybė veiksnių. Rizikos faktoriais laikoma:

Moteriškoji lytis (dėl anatominių ypatumų infekcija lengviau patenka).
Obstrukcija (kliūtis) šlapimo takuose ar inkstuose, pavyzdžiui akmenys. Susidaro šlapimo sąstovis, kuris lengvai infekuojasi.
Nėštumas.
Nusilpusi imuninė sistema (dėl tam tikrų vaistų vartojimo ar sirgimo ŽIV).
Diagnostinės, gydomosios procedūros (šlapimo pūslės kateterizavimas).

 

Simptomai

Ūminis pielonefritas pasireiškia šiais klinikiniais simptomais:

Karščiavimas (paprastai >38o C),
Šaltkrėtis,
Šono skausmas,
Pilvo skausmas.

Gali būti pykinimas, vėmimas, bendras silpnumas.

 

Diagnostika

Liga nustatoma remiantis žmogaus skundais, susirgimo eigos ypatumais. Atliekamas šlapimo tyrimas (nustatomas nedidelis baltymo kiekis, leukocitai, bakterijos, eritrocitai). Ligos sukėlėjas nustatomas iš šlapimo pasėlio (išauga infekciją sukėlusios bakterijos).

 

Gydymas

Ūminis pielonefritas yra grėsmingas susirgimas, kadangi gali sukelti sunkias komplikacijas: sepsį (infekcijos išplitą į kraują) ar negrįžtamą inkstų pažeidimą. Dėl šių priežasčių patologija gydoma ligoninėje. Antibakterinis gydymas empiriškai skiriamas iš karto, o išsiaiškinus ligos sukėlėją, jei reikia, vaistai gali būti koreguojami. Patartina vartoti kuo daugiau skysčių, kad išsiskirtų daugiau šlapimo (teigiamai veikia ligos eigą).

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bakterijos
infekcija
infekcijos
ligos
skausmas

Komentarai

2021-11-04 | Laimutė
Sau

Rašyti komentarą