Kardiomiopatijų diagnostika. Europos kardiologų draugijos Miokardo ir perikardo ligų darbo grupės ataskaita (požiūris)
Standartinė elektrokardiograma
Elektrokardiograma (EKG) yra pirmas tyrimas, leidžiantis įtarti miokardo ligą. Šiame dokumente siūlomas naujas EKG interpretacijos būdas, kuris sujungia įprastinę EKG interpretaciją ir KMP specifinius požymius atsižvelgiant į klinikinę padėtį. Kitaip tariant, konsultuojant ligonius, sergančius hipertenzija, vožtuvine ar IŠL, reikia iš naujo svarstyti tokias tradicines sąvokas, kaip hipertrofija, patologinės bangos ir išeminiai pakitimai.
Ligonio, sergančio KMP arba kuriam ši liga yra įtariama, EKG vertinama vadovaujantis tam tikrais principais:
· patologiniai EKG pokyčiai gali būti vienintelis širdies raumens pažeidimo fenotipinis pasireiškimas;
· EKG visada turėtų būti įvertinama echokardiografijos ir širdies magnetinio rezonanso tyrimų (šMRT) kontekste;
· elektrografiniai požymiai kartu su specifiniais klinikiniais požymiais leidžia nustatyti pagrindinę diagnozę. Kai kurios bendros EKG patologijos pateiktos 3 lentelėje.
AV blokada
Progresuojantis atrioventrikulinio laidumo sutrikimas dėl AV mazgo ar Hiso-Purkinje sistemos ligų būdingas daugeliui genetinių ligų, kurios daro poveikį miokardui, įskaitant branduolio apvalkalo sutrikimus (laminopatijas), mitochondrijų ligas bei kaupimo ar infiltracines ligas. AV blokada yra informatyvus požymis diagnozuojant 3 pagrindinius KMP porūšius (3 lentelė). Ligoniui, turinčiam lengvą dilatacinį fenotipą, AV blokada gali pasireikšti dėl ūmaus / poūmio uždegimo, pavyzdžiui, sergant Laimo liga, didžiųjų ląstelių miokarditu ir sarkoidoze.
Ankstyvas skilvelių sujaudinimas
Ankstyvas skilvelių sujaudinimas būdingas kaupimo ligoms (Pompe liga, PRKAG2 mutacijos, Danono liga) bei mitochondrijų sutrikimams (MELAS, MERFF). Norint apibrėžti diagnostinio žymens svarbą, reikia apsvarstytini tokius pagrindinius veiksnius: amžių nustatant diagnozę, paveldėjimo būdą, KMP tipą bei susijusius požymius, tokius kaip skeleto miopatija.
Repoliarizacijos sutrikimai
Repoliarizacijos sutrikimai yra bendri, bet nespecifiniai širdies raumens ligos požymiai. Vertinant ST-T pakitimus ligonio EKG, sergančio KMP, svarbu atminti, kad jie yra retai stebimi sergant miokardo išemija. Dažniau jie yra skilvelių įtampos ekspresija arba KMP proceso specifinis pasiskirstymas, pavyzdžiui, neigiami T danteliai dešiniojoje derivacijoje stebimi ligoniams, kuriems būdingas „klasikinis“ ARDSKMP fenotipas. ARDSKMP fenotipe, esant pažeistiems skilveliams (ar dominuojant kairiojo skilvelio pažaidai), neigiami T danteliai yra stebimi apatinėje ir / ar šoninėje derivacijose.
QRS voltažas
Ypač aukštas QRS voltažas
Ypač aukštas QRS voltažas būdingas sergant kaupimo ligomis, tokiomis kaip Pompe ir Danono. Kartais toks voltažas gali būti dėl ankstyvo sužadinimo, todėl reikėtų apsvarstyti, jei nėra skilvelių hipertrofijos arba ji labai nedidelė.
Žemas QRS voltažas
Žemas QRS voltažas, nesant kitų priežasčių, tokių kaip perikardo tamponada, būdingas sergant amiloidine širdies liga, tačiau turi nedidelį jautrumą. Nors žemas voltažas dažnai pasitaiko AL amiloidozės atveju, mažiau negu vienam trečdaliui ligonių, sergančių su TTR susijusia amiloidine liga, taip pat stebimas žemas voltažas. Svarbiau yra suminio QRS santykis (galūninėse ar 12 derivacijų teigiamos ir neigiamos QRS dantelių voltažų aritmetinė suma) su kairiojo skilvelio mase. Mažas santykis, esant hipertrofiniam fenotipui, būdingas sergant AL ir TTR amiloidoze, o žemas QRS voltažas yra retai stebimas ligoniams, sergantiems HKMP, kurią sukelia sarkomerinio baltymo geno mutacijos, tačiau būdinga ligoniams, kurie serga progresuojančia miokardo fibroze, sukeliančia sistolinę disfunkciją. Žemas EKG voltažas būdingas fosfolambano mutacijai, todėl turėtų būti apsvarstytas, kai DKMP yra susijusi su skilvelinėmis aritmijomis, nors šios mutacijos stebimos retai.
Pseudoinfarktas
Pseudoinfarktas, esant sveikoms vainikinėms arterijoms, yra daugelio KMP požymis, bet ypač dažnas sergant HKMP ir amiloidine širdies liga. HKMP atveju šį reiškinį paaiškina asimetrinė hipertrofija arba miokardo randas. Ligoniams, sergantiems HKMP, stebimi Q danteliai su vertikaliu T danteliu tose pačiose derivacijose, kas labai retai pasitaiko sergant kitomis ligomis.
Esant užpakalinio ar užpakalinio-šoninio infarkto vaizdui DKMP atvejais, skubiai turėtų būti apsvarstytas ligų, susijusių su distrofinu, įskaitant Duchenneʼo ar Beckerio raumenų distrofiją, bei su X chromosoma susijusių DKMP, galimybės. Esant DKMP, stebimas pseudoinfarkto vaizdas krūtininėse derivacijose dėl širdies rotacijos prieš laikrodžio rodyklę. Pseudoinfarktas kartais yra susijęs su sumažėjusiu voltažu galūninėse derivacijose ir giliais S danteliais dešiniosiose krūtininėse derivacijose (vadinama Goldbergerio triada).
Įprastiniai laboratoriniai tyrimai
Laboratoriniai tyrimai gali padėti nustatyti papildomus (neširdinius) sutrikimus, kurie sukelia ar pablogina skilvelių disfunkciją (pvz., skydliaukės ligos arba cukrinis diabetas). 4 lentelėje nurodyti tyrimai, kuriuos reikėtų atlikti visiems ligoniams, sergantiems KMP, bei tyrimai, kurie turėtų būti paskirti tik esant tam tikroms aplinkybėms. 5 lentelėje apibendrintos patologijos, kurioms esant galima įtarti specifines KMP pagal pagrindinius echokardiografijos fenotipus.
Neįprasti sprendimai
Autoimuniniai tyrimai
Jungiamojo audinio ligos paprastai paveikia širdies ir kraujagyslių sistemą, bet dažnai lieka subklinikinėmis. Ligoniai kreipiasi dėl perikardito, miokardito, endokardito ir vaskulito simptomų, bet paprastai sisteminės ligos sunkumo laipsnis ir širdies sutrikimas nekoreliuoja. DKMP ir miokardito atveju, ypač esant autoimuninei ligai šeimos ar paciento anamnezėję, reikėtų apsvarstyti specifinių ir nespecifinių autoantikūnų serologinių tyrimų svarbą susirgusiam ligoniui bei pirmos eilės giminėms. Kai pirmos eilės ligonio giminaičiui, kuriam dar simptomai nepasireiškė, širdies specifinių autoantikūnų tyrimas yra teigiamas, neinvazinis kardiologinis įvertinimas (klinikinis, EKG bei echokardiografinis) bei imunologinis įvertinimas turėtų būti atliekami kas vieni metai, kadangi teigiamas antikūnų tyrimas gali reikšti DKMP fenotipo išsivystymą.
Kreatinfosfokinazė
Visiems ligoniams reikėtų ištirti kreatinfosfokinazę serume (KFK), nes jos koncentracijos padidėjimas plazmoje yra ypač naudinga užuomina dėl pagrindinių KMP fenotipų (5 lentelė).
Įvertinant KFK dydžius, reikėtų apsvarstyti keletą pagrindinių taisyklių bei galimų painių situacijų: · laikinas KFK padidėjimas gali būti dėl daugelio priežasčių, įskaitant raumenų traumas ir injekcijas į raumenis. Taigi tik pastovus KFK serume padidėjimas (vieną ar kelis kartus) gali būti svarbus diagnozuojant miopatijas ar apatinių galūnių motorines neuronines ligas; · sergant raumenų ligomis, KFK koncentracijos padidėjimas gali būti nuo nedidelio (2 kartus) iki didelio (daugiau nei 10 kartų). Paprastai didžiausias raumenų fermentų koncentracijos padidėjimas serume stebimas esant distrofinopatijoms, o nedidelis padidėjimas pasireiškia sergant kitomis distrofijoms bei esant pirminiams neurologiniams sutrikimams, ypač apatinių galūnių motorinėms neuroninėms ligoms. Ligonių, sergančių DKMP, KFK padidėjimas gali rodyti su distrofinu susijusį sutrikimą (pvz., Beckerio ar su X chromosoma susijusią KMP), laminopatiją, rečiau sarkoglikanų ligą, desminopatiją ar miofibrilės miopatiją. Su X chromosoma susijusios DKMP tipinis pavyzdys yra su distrofinu susijusios KMP, turinčios išskirtinį, susijusį su širdimi, fenotipą. Šioje dažnai sunkiai diagnozuojamoje patologijoje KFK reikšmės serume gali būti vienintelis diagnostinis metodas. Ligoniams, turintiems HKMP fenotipą, reikėtų apsvarstyti metabolinius sutrikimus, tokius kaip Danono ar mitochondrinę ligas. Su desminu susijusios KMP būdingos RKMP fenotipui, susijusiam su padidėjusiais KFK dydžiais. Tarkime, jei KFK yra padidėjęs, būtina išsami neurologo apžiūra.
Metabolinė kaupimo liga
Kaupimo ligos retai pasireiškia suaugusiems asmenims, išskyrus Andersono-Fabry ligą, kuri sudaro 1–3 proc. sergančių suaugusiųjų, kuriems nustatyta nepaaiškinama kairiojo skilvelio hipertrofija. Andersono-Fabry liga yra su X chromosoma susijusi lizosominio kaupimo liga, kurią sukelia alfa galaktozidazės A trūkumas. Hipertrofija stebima vyresniems nei 30 metų vyrams ir vyresnėms nei 40 metų moterims. Taigi įprastinis alfa galaktozidazės A tyrimas turi prasmę vyrams per 30 metų ir sergantiems HKMP. Moterims, turinčioms HKMP fenotipą, Andersono-Fabry ligos diagnozė yra problemiška, nes plazmos ir leukocitų fermentų dydžiai dažnai yra normaliose ribose. Esant tokiai situacijai, genetinis tyrimas yra efektyvesnis.
Plazmos ląstelių diskrazija
Širdies amiloidozę sukelia grupė sutrikimų, kuriems būdinga ekstraceliulinė netirpių fibrilių, kurios susidaro iš nesusijungusių, bet tirpių proteinų agregacijos, depozicija. Paprasčiausia AL amiloido forma susidaro iš monokloninio imunoglobulino lengvosios grandies, susijusios su plazmos ląstelių diskrazija. Galima atlikti daugybę biocheminių tyrimų, norint aptikti patologinę kloninio imunoglobulino gamybą, įskaitant serumo imunoglobulino be lengvosios grandies testą, serumo ir šlapimo imunofiksaciją bei šlapimo elektroforezę. Tačiau vertinant kraujo ir šlapimo tyrimus, reikėtų prisiminti, kad iki 5 proc. visos pagyvenusio amžiaus populiacijos turi MGUS (nenustatytos reikšmės monokloninę gamopatiją, angl. Monoclonal Gammopathy of Uncertain Significance) ir tai nerodo patologijos. Dėl šios priežasties amiloidozės diagnozė yra pagrįsta histologiniu tyrimu.
Genetiniai tyrimai
Darbo grupė aptarė pagrindinius KMP genetinių tyrimų principus. Įtariant KMP diagnozę ir esant galimybėms, reikia atlikti genetinį ištyrimą. Autoriai pripažįsta, kad greitai besikeičiančios genų sekos yra iššūkis įprastinei molekulinei diagnozei. Daugumą Mendelinių ligų sukelia retos mutacijos, kurios paveikia atskirų baltymų funkcijas. Kadangi kodavimo sritys sudaro tik apie 1 proc. žmogaus genomo, užbaigto genomo (eksomo) kodavimo srities sekvenavimas gali būti efektyvi strategija nustatant naujas retas funkcines mutacijas. Deja, neišvengiamai augs spaudimas atlikti tyrimus ligoniams, sergantiems KMP, tačiau rezultatas – didelis įvairios sekos skaičius, dažnai naujos, su mažu penetrantiškumu bei nežinomos genetinių ir aplinkos modifikatorių sąveikos identifikavimas. Autorių nuomone, tokia kryptis tik labiau pabrėžia klinikinio fenotipo atlikimo bei fenotipų porūšių definicijos būtinybę.
Echokardiografija
Dvimatė echoskopija ir doplerechokardiografija ir toliau išlieka pirmos eilės vaizdiniai tyrimo metodai labiausiai paplitusių širdies raumens ligų diagnostikoje. Svarbūs diagnostiniai požymiai apibendrinami 6 lentelėje. Kalbant apie kardiogramą, ji gali būti naudinga vertinant kitų fenotipinių rezultatų kontekste.
Infiltracinis fenotipas
Echokardiografiniams požymiams, kurie paskatintų apsvarstyti infiltracinių miokardo ligų (ypač širdies amiloidozės) galimybę, priklauso skilvelių hipertrofija, apimanti dešiniojo skilvelio laisvą sienelę, atrioventrikulinių vožtuvų sustorėjimas, tarpprieširdinės pertvaros sustorėjimas, nedidelis skysčio kiekis perikarde. Funkcinės patologijos su invazine liga pasireiškimas rodo sunkaus miokardo deformacijos pažeidimo rodiklius.
Nekompaktinis kairiojo skilvelio raumuo
Diagnostika sunki. Jo nozologija yra diskutuojama, kadangi šį morfologinį požymį turi skirtingo tipo KMP ir ne KMP būklės. Diagnozavus nekompaktinį kairiojo skilvelio raumenį, diagnostinis procesas turėtų būti nukreiptas genetinei ligai, su nemaža sarkomerinių mutacijų tikimybe, nustatyti.
Jaunų asmenų hipertrofija
Pastebima (maksimalus storis >3 cm ar ekvivalentiškas vaikams) ir koncentrinė skilvelio hipertrofija vaikams, paaugliams ar jauno amžiaus asmenims pasireiškia kartu su metaboliniais kaupimo sutrikimais, Pompe ligos atveju kūdikystėje ir Danono liga paaugliams berniukams.
Kairiojo skilvelio koncentrinė hipertrofija su sistoline disfunkcija
Koncentrinė hipertrofija paprastai aptinkama metabolinių, kaupimo, infiltracinių ir mitochondrinių sutrikimų atvejais. Ši diagnozė tikėtina, kai kartu pasireiškia kairiojo skilvelio sistolinė disfunkcija. Pagrindinis diferencinės diagnostikos veiksnys – ligonio amžius. Pavyzdžiui, vaiko ar paauglio hipokinezinis kairysis skilvelis su pastebima koncentrine KSH leistų įtarti mitochondrinę ar kaupimo miokardo ligas. Tas pats fenotipas vidutinio ar pagyvenusio amžiaus asmenims leistų įtarti su TTR susijusią (mutuojančią ar laukinio tipo) amiloidozę.
Miokarditas
Tai uždegiminė širdies liga, kurią apibūdina histologiškai aptinkami miokardo uždegiminiai infiltratai, susiję su miocitų degeneracija bei neišemine nekroze. Ligą sukelia infekcijos veiksniai, autoimuniniai sutrikimai, sisteminės ligos ir toksinai, tačiau dažniausiai etiologija nėra identifikuojama. Įprastinė echokardioskopija gali būti be patologijos, bet esant ūminiams ar poūmiams ritmo sutrikimams, širdies nepakankamumo ar anginos skausmams, kai vainikinių arterijų angiografija yra be patologijos, reikėtų apsvarstyti uždegiminį sutrikimą ir įvertinti:
· segmentinę akinezę ar diskinezę, kuri nėra susijusi su vainikinės arterijos sritimi (ypač kairiojo skilvelio bazalinis ar užpakalinis bazalinis segmentas), kai sienelės storis normalus, su ar be nedidelio skysčio kiekiu perikarde;
· kairiojo skilvelio disfunkcija ir sustorėjusi sienelė su nedidele kairiojo skilvelio dilatacija (žaibiškos infekcijos atvejai).
Širdies magnetinio rezonanso tyrimas
šMRT reikšmė diagnozuojant KMP didėja dėl tikslaus širdies morfologijos ir funkcijos įvertinimo, nenaudojant „anatominio lango“ bei audinių apibūdinimo. Šių 2 požymių sujungimas įgalina atlikus šMRT išspręsti svarbius diferencinės diagnozės klausimus bei atpažinti kai kurias specifines miokardo ligos formas. šMRT gali padėti charakterizuoti širdies miokardo substratą, remiantis audinių bei kontrastinių medžiagų, turinčių gadolinio, įmagnetinimo skirtumus. Patologinis šMRT rezultatas gali būti susijęs su miokardo edema, riebalų persiskirstymu, geležies kaupimu, amiloido infiltracija bei miokardo fibroze. Tačiau kaip ir EKG bei echokardiografijos atveju, šMRT įvertinimą reikia atlikti bendro klinikinio vaizdo kontekste (7 lentelė). Kai kurios pagrindinės sąvokos yra naudingos diagnozuojant KMP.
Kaupimo ligos
Daugumai kaupimo ligų nebūdingi specifiniai diagnostiniai požymiai atliekant šMRT. Išimtis – per didelis geležies kiekis (genetinis ar įgytas), kurį galima nustatyti per T2 relaksacijos trukmę, aptinkant ir kiekybiškai įvertinant geležies depoziciją miokarde, paprastai dilatacinio fenotipo kontekste. Šis metodas taip pat taikomas stebint atsaką gydant chelatu. Andersono-Fabry ligos atveju nėra nustatyta, ar intraceliulinė glikosfingolipidų sankaupa sukelia patologiją. Diagnozę reikėtų įtarti esant užpakaliniam šoniniam gadolinio vėlyvam padidėjusiam kaupimui, kairiojo skilvelio hipertrofijai su ryškiais kairiojo skilvelio papiliariniais raumenimis ir trabekulei bei dešiniojo skilvelio patologijai.
Miokarditas
Tarptautinės miokardito diagnostikos taikant šMRT grupės susitarime rekomenduojama naudoti T2 relaksacijos edemos vaizdą, T1 relaksacijos ankstyvojo kontrasto kaupimą vaizdui sustiprinti bei T1 relaksacijos vėlyvąjį gadolinio kaupimą vaizdui sustiprinti įtariant miokarditą. Teigiama, kad miokardito diagnozė pasitvirtina, jei bent 2 šMRT rodo patologiją, tačiau šis metodo įvertinimas, palyginti su endomiokardo biopsija, kaip auksine taisykle, nebuvo atliktas.
Miokardo infiltracija
šMRT vaizdo sustiprinimas kontrastinėmis medžiagomis, turinčiomis gadolinio, gali būti naudojamas miokardo intersticiniam padidėjimui, sukeltam uždegimo, fibrozės ar amiloido baltymų ekstraląstelinės depozicijos, nustatyti. šMRT negalima atskirti pastarųjų požymių, remiantis jų įmagnetinimo savybėmis, bet intersticinio padidėjimo distribucija ir sunkumo laipsnis tam tikrame kontekste gali padėti įtarti specifinę diagnozę. AL amiloidozės atveju paprastai stebimas bendras, subendokardinis ar segmentinis vėlyvojo gadolinio kaupimas bei patologinė miokardo ir kraujo sankaupos gadolinio kinetika, kai kraujo sankaupa yra tamsios spalvos. Ji rodo, kad panašias miokardo ir kraujo T1 relaksacijos trukmes sukėlė didelis miokardo kontrasto pasiskirstymas ir greitas kraujo sankaupos pasišalinimas.
Miokardo riebalai
Miokardo dešiniojo skilvelio fibroriebalinis pasikeitimas yra histologinis ARDSKMP požymis, kurį nustatyti šMRT gali būti sunku dėl dažnos skilvelinės ektopijos bei epikardą dengiančių riebalų. Be to, riebalų nustatymas nėra pakankamas ARDSKMP diagnozei, nes jie stebimi ir sveikiems asmenims. Tikimybė, kad dešiniojo skilvelio fibroriebalinis pasikeitimas parodo ARDSKMP, turėtų būti svarstoma tik tada, kai ji yra susijusi su funkcinėmis ir morfologinėmis dešiniojo skilvelio patologijomis (aneurizmomis, dilatacijomis). EKG patologijos parodo dešiniojo skilvelio ligą, aritmiją dėl dešiniojo skilvelio ar leidžia įtarti šeiminę anamnezę (mirtys dėl širdies ligų esant jauno amžiaus). Informatyvus ir vėlyvojo gadolinio kaupimas kairiajame skilvelyje (ypač užpakalinėje-šoninėje sienelėje).
Branduoliniai tyrimai
Daugeliu KMP atvejų branduolinio vaizdo tyrimas yra apribotas. Išimtys – sarkoidozė ir su TTR susijusi amiloidozė. Anksčiau talio-201 ir galio-67 radionuklidų scintigrafija buvo naudojama nustatyti sarkoidozę ir stebėti atsaką į gydymą. Manoma, kad galio-67 kaupimasis rodo aktyvų uždegimą. 18F-fluorodeoksigliukozės (18-FDG) pasiskirstymo matavimas, atliekant tyrimą pozitronų emisijos tomografu (PET), gali parodyti didesnį jautrumą ir erdvinį išsiskirstymą nustatant širdies sarkoidozę, tačiau heterogeniškas 18-FDG pasiskirstymas taip pat gali būti stebimas ne tik esant būklėms, tokioms kaip idiopatinė DKMP, bei taip pat ir sveikuose audiniuose. 18-FDG pasiskirstymas, rodantis patologiją ir tuo pačiu metu toks pat pasiskirstymas ir sveikuose audiniuose, gali būti naudingas įtariant širdies sarkoidozę.
Amiloidozės atveju I123 serumo amiloidas P (SAP) prisijungia prie visų tipų fibrilių (per kalcio nulemtą mechanizmą) ir yra naudojamas nustatyti sisteminio amiloido depozitus. SAP skenavimo negalima naudoti širdies amiloidozei diagnozuoti. Pastaruoju metu atliktos studijos rodo, kad 99mTc-3,3-difosfono-1,2-proponodžio-karboksilinės rūgšties (99mTc-DPD) scintigrafija gali parodyti TTR amiloido depozitą miokarde. Dėmesys 99mTc-DPD yra labiau specifinis miokardui, infiltruotam su TTR susijusia amiloidoze, kadangi sarkomerinė HKMP neabsorbuoja šio kontrasto.
Endomiokardo biopsijos reikšmė
Endomiokardo biopsijos (EMB) naudą skirtingai vertina tiek įvairūs kardiologijos centrai, tiek pavieniai kardiologai. Ligoniams, sergantiems lėtine liga ir nepatiriantiems simptomų, biopsijos reikšmė ir jos auganti vertė, palyginti su kitais diagnostiniais metodais, yra vis dar neaiški. Dėl šios priežasties autoriai rekomenduoja vadovautis esamomis rekomendacijomis, bet pripažįsta, kad gali būti ir tokios aplinkybės, kai EMB yra naudinga. KMP atvejais, EMB išlieka auksiniu standartu diagnozuojant specifinius sutrikimus, įskaitant amiloidozę, sarkodoizę, ir miokarditą. EMB yra vienintelis instrumentinis metodas, nustatantis uždegiminės KMP etiologinę diagnozę. Metodas taip pat naudingas ligoniams, sergantiems hemochromatoze, nors pakanka atlikti genetinę diagnozę ir neinvazinį šMRT. Galima apsvarstyti papildomą širdies biopsijos tyrimą (seilės liaukų, riebalinio audinio, tiesiamųjų raumenų), siekiant nustatyti amiloidozę, kada EMB nėra pirminis būtinas tyrimas. Skeleto raumenų biopsijos tyrimą galima apsvarstyti kaip alternatyvą EMB tyrimui, esant padidėjusiam KFK arba raumenų simptomų klinikai.
Apibendrinimas
Šiame dokumente autoriai stengėsi sukurti klinikinę metodiką diagnozuojant KMP. Klinikinis įvertinimas neturėtų apsiriboti tik kardiologiniais tyrimais, kadangi KMP ligos yra svarbi grandis, jungianti kardiologiją ir kitas medicinines specialybes. Kitas svarbus aspektas – atpažinti būdingus simptomus, kurie leistų skirti kitus tyrimus, įskaitant genetinę analizę, identifikuoti specifinius KMP potipius. Tiesa, išlieka spragų ir vadovaujantis šia schema. Daugeliu atvejų nepavyks nustatyti galimos ligos priežasties. Nepaisant to, teigiama, kad ligas, kurioms būtinos specifinės gydymo strategijos, galima nustatyti taikant naują mąstymo būdą, pristatytą šiame dokumente.
Šaltinis: "Inernistas"" Nr.6