Slapto kraujavimo nustatymas išmatose

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma 
Kokybiniai testai nėra
Kiekybiniai testai 0–4mg/g

Sinonimai: benzidino reakcija išmatose, Guaiac, Heme-derived porphyrin fluorescence-stool, albumino fekalinis testas, Occult blood stool.
Fekalinis tyrimas

Slapto kraujavimo nustatymas išmatose – tai tyrimas, leidžiantis įtarti storojo žarnyno piktybinius navikus ir adenomas. Industrinėse valstybėse storojo žarnyno augliai pagal mirties priežastis užima antrąją vietą tarp visų piktybinių navikų. Slapto kraujo nustatymas išmatose daugeliu atveju galėtų būti efektyvi ankstyva žarnyno vėžio diagnostikos forma. Dalis tyrimų net ir sergant vėžiu gali būti neigiami (apie 70% vėžių ir apie 80% adenomų, didesnių nei 2 cm., nepasireiškia teigiama slapto kraujavimo reakcija). Kita dalis priežasčių, dėl kurių ne visada būna teisingai įvertinami slapto kraujavimo rezultatai, yra neteisingas ligonio paruošimas ir neteisingas medžiagos paėmimas.

Ligonio paruošimas ir medžiagos ėmimo reikalavimai. Bent 5 dienos iki pavyzdžio ėmimo ligonis neturėtų vartoti: 1) vitamino C; 2) aspirino ir kitų nesteroidinių hormonų; 3) mėsos produktų; 4) daržovių, turinčių daug peroksidazių (krienai, artišokai, grybai, kalafiorai, ridikėliai, ridikai, brokoliai, obuoliai, apelsinai, bananai, melionai, vynuogės ir kt.); 5) steroidinių preparatų; 6) alkoholio, ypač jeigu jis vartojamas kartu su aspirinu; 7) cimetidino; 8) halogenų turinčių preparatų. Kiti faktoriai: 9) į koprologinio tyrimo pavyzdį kartais gali patekti pašalinio kraujo, jeigu jo yra šlapime arba menstruacijų metu; 10) klaidingai teigiama reakcija gali būti, jeigu į tiriamą medžiagą patenka chloro turinčių sanitarinių tualeto valymo komponentų. Bent trys vienas po kito atlikti slapto kraujavimo tyrimai turi būti neigiami, kad galima būtų patvirtinti neigiamą testą. Pageidautina, kad medžiaga būtų iš skirtingų peristaltinių porcijų. Visi testai, naudojami paslėptam kraujavimui aptikti, gali būti skirstomi į tris rūšis: 1) benzidino (guaiac); 2) hemo (porfirino); 3) imunologiniai (hemoglobino arba albumino). Patys tiksliausi yra imunologiniai, nes jiems nereikia ypatingų ligonio paruošimo sąlygų ir jie atpažįsta tiesiogiai ieškomą medžiagą.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
benzidino
ligonis

Rašyti komentarą