Bilirubinas tiesioginis

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
0–5,1µmol/l

Sinonimai: tiesioginis bilirubinas, konjuguotas bilirubinas, Direct bilirubin, laisvas bilirubinas, cholebilirubinas.
Dangtelis raudonas

Sergant hemolizine gelta tiesioginis bilirubinas nepadidėja, o bendras bilirubinas padidėja. Serume yra du bilirubinai – tiesioginis (konjuguotas) ir netiesioginis (nekonjuguotas). Laboratorijoje nustatoma jų suma vadinama bendru bilirubinu. Tiesioginio bilirubino nustatymas taikomas, kai norima ištirti kepenų ir tulžies takų patologiją.

Esant padidėjusiai tiesioginio bilirubino koncentracijai kraujyje, visuomet turėtų būti randama bilirubinurija. Bilirubiną šlapime galima nustatyti juosteliniu šlapimo analizatoriumi.

Tiesioginis (konjuguotas) bilirubinas aktyviai išskiriamas iš kepenų ląstelių į tulžies takus, po to – į žarnyną. Žarnyne jis virsta mezobilinogenu. Mezobilinogeno kiekis iš dalies turėtų koreliuoti su šlapime nustatomu urobilinogeno kiekiu. Jeigu padidėja vienas, neretai padidėja ir kitas. Teoriškai tiesioginis bilirubinas neturėtų padidėti sergant hemolizine gelta. Kartais tiesioginis bilirubinas vis dėlto padidėja ir hemolizinės geltos metu dėl komplikacijų – kepenų pažeidimo. Ši aplinkybė kartais gali sunkinti diferencinę diagnostiką. Daugiau informacijos „Kepenų laboratoriniai rodikliai“.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
konjuguotas
sindromas

Rašyti komentarą