Aortos vožtuvo nesandarumas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Aortos vožtuvo nesandarumas – tai širdies yda, kurios metu nepilnai užsidaro aortos vožtuvas ir dalis kraujo iš aortos grįžta į kairįjį skilvelį. Širdis – raumeninis organas, kurį sudaro keturios kameros: aukščiau esantys prieširdžiai ir žemiau esantys skilveliai. Tarp dešiniosios ir kairiosios širdies pusės yra raumeninė pertvara, dešinįjį prieširdį ir skilvelį skiria taip vadinamas triburis vožtuvas, kairįjį prieširdį ir skilvelį – dviburis (mitralinis) vožtuvas. Toje vietoje, kur kairysis skilvelis jungiasi su didžiausia organizmo kraujagysle aorta taip pat yra vožtuvas (aortos vožtuvas). Dar vienas vožtuvas yra dešiniajame skilvelyje, kuris kraują išstumia į plaučių arteriją (plaučių arterijos vožtuvas). Pagrindinė vožtuvų funkcija – leisti kraujui tekėti tik viena kryptimi.

Aortos vožtuvo nesandarumas dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus vyrams. Tarp visų sergančių širdies ydomis, aortos vožtuvo nesandarumas diagnozuojamas 10% pacientų.

 

Ligos priežastis

Bet kuri būklė pažeidžianti aortos vožtuvą, gali sukelti aortos vožtuvo nesandarumą. Pagrindinė priežastis – infekcinis endokarditas. Didžiausioje rizikos grupėje yra intraveniniai narkomanai ir žmonės, kuriems gydymui ar diagnostikai taikomos įvairios invazinės procedūros. Aortos vožtuvo nesandarumą gali sąlygoti ir įgimtos širdies ydos (pvz., viena ar dvi vožtuvo burės vietoj trijų), traumos, vožtuvo susidėvėjimas dėl amžiaus.

 

Simptomai

Esant nesandariam aortos vožtuvui, dalis kraujo grįžta atgal į kairį skilvelį. Jam tenka didesnis krūvis, kadangi nuolat reikia išstumti didesnį kraujo kiekį. Ilgą laiką jokių simptomų nebūna, kadangi širdies raumuo yra stiprus. Tačiau ligai įsisenėjus, skilvelio sienelė sustorėja, išsiplečia ir nesugeba normaliai susitraukti. Tuomet pasireiškia klinikiniai požymiai:

Nuovargis, silpnumas
Pasunkėjęs kvėpavimas, dusulys
Alpimas
Krūtinės skausmas fizinio krūvio metu.

 

Diagnostika

Liga nustatoma išsiaiškinus skundus, atlikus fizinį ištyrimą. Diagnostikai svarbūs širdies auskultaciniai duomenys. Atliekama krūtinės ląstos rentgenograma, širdies ultragarsinis tyrimas.

 

Gydymas

Kuomet aortos vožtuvo nesandarumas yra nedidelio laipsnio, pakanka tik klinikinio stebėjimo. Medikamentinis gydymas nepašalina atgalinės kraujo srovės, tačiau vaistais galima sureguliuoti kraujo spaudimą. Dažnai pasireiškus šios ligos požymiams jau būna reikalingas chirurginis gydymas. Vienais atvejais sustiprinamas savas vožtuvas, kitais atvejais implantuojamas naujas vožtuvas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
vožtuvas

Komentarai

2018-03-15 | Daiva
Man nustatytas sirdies voztuvo nesandarumas.Jis atsirado po inksto transplantacijos.Pries inksto transplantacijos, buvo darytos hemodialiuzes 8 metus.Kas kaltas sunku spelioti.Nesandrumas 3 laipsnio.As jau blogai jauciuosi,ir sunkus ikvepimas, kai vaikstau pakerta kojas,daznai pila karstis.O Kauno kardiohirurgai man jau nesutinka daryti operacijos..Kur man kreiptis ,kas gali man padeti.Tikiuosi rasti pagalba is kitur.Patarkite !
2015-11-10 | Irmantas
Man nustatytas 1-2 laipsnio aortos nesandarumas. Turiu vaikystės ydą ir vietoj triburio turiu dviburį. Geriu 5mg ramipril tabletes po 1 per parą. Kokios perspektyvos? Turėčiau nerimauti dėl ateities? Nežinau ar galiu sportuoti?
2015-08-04 | dalia kievisaite
nustatytas aortos vostuvo nesandarumas vaikysteje gydyta po to 2000 atlikta operacija kurios metu pakeitas vostuvas 2015 isbujoje randai neleidzia vostuvui pilnai funkcijonuoti.kokios gali buti pasekmes

Rašyti komentarą