Koksartrozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai degeneracinė klubo sąnario liga, kuri pirma prasideda kremzlėje, o vėliau apima ir kitas sąnario struktūras. Ligos priežastys skirstomos į pirmines ir antrines.

 

Pirminės:

a) su amžiumi atsirandantys pakitimai (susidėvėjimas, endokrininiai sutrikimai, metaboliniai pakitimai);

b) kraujotakos sutrikimai (kai yra ūmi išemija (kraujotakos nepakankamumas) – vystosi šlaunikaulio galvos aseptinė nekrozė; kai išemija lėtinė – vystosi sąnario artrozė;

c) inervacijos sutrikimai – spondiloartrozė, kanalo stenozė, radikulopatija;

 

Antrinės:

a) klubo sąnario displazija (netaisyklingai išsivystęs sąnarys);

b) Legg – Calve – Perthes liga;

c) septinis artritas;

d) šlaunikaulio galvos epifizeolizė;

 

ligos išsivystymo pagrindinis principas – sąnarinių paviršių nekongruentiškumas (neatitikimas).

 

Simptomai

Intensyvėjantis skausmas dėl uždegimo, padidėjusio intrasąnarinio spaudimo. Skausmas vidutinio intensyvumo, jo lokalizacija – kirkšnies, didžiojo gūbrio (klubo šonas), kelio sąnario sritys. Šis skausmas plinta žemyn koja. Skausmas prasideda naktį ar „starto“ metu, kai kiek pasėdėjus ar pagulėjus stojamasi, praeina pabuvus ramybėje.

Taip pat pasireiškia šlubavimas, rytini sustingimas, atsiranda galūnės sutrumpėjimas,priverstinė padėtis, riboti judesiai ne tik dėl skausmo, bet ir dėl susidariusių kontraktūrų (susitraukia sąnarys ir nebegalima jo ištiesti dėl susidariusių sąaugų). Pastebima sąnario deformacija, jaučiamas girgždesys jį judant.

 

Diagnostika

Gydytojas įvertina stovėseną, eiseną, judesių apimtį, rentgenologinius duomenis. Eisenai įvertinti stebimi Trendelenburgo simptomai (siūbavimai vaikštant), šlubavimas (dėl kojo sutrumpėjimo, skausmo). Rentgenologiniu klubo sąnario tyrimu stebima sąnarinio tarpo susiaurėjimas, kaulinės išaugos, subchondrinio kaulo sklerozė, kaulinės cistos, magnetinio rezonanso tyrimu – padidėjęs skysčio kiekis sąnaryje, radioizotopiniu tyrimu nustatomas padidėjęs izotopo kaupimas. Taipogi galima atlikti artroskopiją.

 

Gydymas

Gydoma konservatyviai arba chirurgiškai. Konservatyvus gydymas taikomas ligos pradžioje, skiriant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, analgetikus, mikrocirkuliaciją gerinantys vaistai, sedatyviniai bei neutrofiliniai medikamentai. Taip pat rekomenduojamos fizioterapijos.

Chirurginis gydymas taikomas esant įsisenėjusiai ligai, neefektyviam konservatyviam gydymui. Atliekama artrodezė (vienpusis procesas, jaunas asmuo, kiti sąnariai sveiki) arba endoprotezavimas (vyresnio amžiaus asmuo, pakitę stuburo ir kiti kojos sąnariai).

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
sąnariai
sąnarys
šlubavimas

Komentarai

2018-06-13 | kristina ciegyte
Sveiki.man padaryta kaul/san rengenografija tai diagnoze "kita pirmine koksartroze"nuo dubens iki pirstu skauda visa koja.ypac nakti nera kap padeti.nerandu padetes kad nors maziau skaudetu.lankau fizioterapija.bet kol kas juokiu rezultatu i geresne puse.lengva manksta.ergoterapeutas.ir pneumokelnes.Aciu uz atsakyma☺
2016-01-06 | ausra
Sveiki,man abieju klubu sanariu displazija su abieju slaunikauliu galvu deformacijomis ir asepsine nekroze.Tai buvo praleista daktaru ir pastebeta per velai iki tol rase,kad polineuropatija...Visalaik geriu LYRIKA 300mg, B grupes vitaminus styprinimui,ir dydele doze Trimadolio 300-lyg 400mg ir plius Diclofenaka 2-3 kart leidziuosi,,,bet su min,,,blogiau ir blogiau,vaikstau vos su lazdele,namuose stememu vezimeliu...Bet nebetveriu skausmu,,,Ziauriau nebuna,,,Sake,kad operacija lyko man.O kad butu greituoju budu,kad ja atlyktu privalau tureti 3500-4000eu,,,.O eile irase tik spalio pabaigoje...Tokiu pinigu neturiu,siaimos ir,tik tety akla...Ka daryti,kur kreiptis pagalbos,,,nebezinau,,,nejau valstybe eina iki to,kad zmogus pakeltu pries save Ranka,,,O esu 34 metu,,,.Gyvenima pradejau sunkiai dyrbdama,viena nuo17m,.
2015-07-25 | Auksuolė
Sveiki, man yra 3 laipsnio koksartroze , slaunikaulio galvutes aseptine nekroze, atsirade daug kauliniu kontrrakturu. Kaip pagerinti slaunikaulio aprupinima krauju, O sanarinis tarpas laba mazas. KOKIE YRA MIKROCIRKULIACIJA GERINANTYS VAISTAI, nes kiek suprantu, tos kraujagysles labai siauros? Ar darant pratimus tempimo, stiprinimo gereja kraujotaka slaunikaulio galvuteje? Ar hialurono injekcijos ar tabletes aukstos molekulines mases 300mg SYALOX padetu?Girdejau apie artroskopija, bet niekas nieko nesiulo, sako tik endoprotezavimas pades. bet as noriu isbandyti viska, opetacijos nenoriu, juolab ,kad dar vaikstau be ramentu ir dirbu. Aciu uz atsakyma

Rašyti komentarą