Bazalioma (bazinių ląstelių karcinoma)
Ligos aprašymas
Bazalioma – tai iš epidermio ir odos priedų pamatinių (bazinių) ląstelių kilęs piktybinis navikas. Tai dažniausias odos navikas. Auga lėtai, retai metastazuoja.
Ligos priežastys
Dažnas, nesaikingas kaitinimasis saulėje;
Įgimtas padidėjęs jautrumas saulei;
Odos tipas (I ar II);
Nuolatinis mechaninis odos traumavimas;
Ikivėžinės ligos (pvz., Xeroderma pigmentosum).
Simptomai
Bazalioma dažniausiai atsiranda labiausiai saulės veikiamose vietose (pvz., veide). Navikas dažniausiai būna plokščias, kietas, blyškus rausvas ar raudonas, blizgantis. Pažeidus gali kraujuoti, pasidengti šašu. Iš pradžių navikas būna kelių milimetrų skersmens, negydant – didėja.
Bazaliomos formos
Pradinė bazalioma;
Plokščioji bazalioma;
Kietoji bazalioma;
Opėjanti bazalioma;
Perforacinė bazalioma;
Pigmentinė bazalioma;
Į sklerodermą panaši bazalioma;
Į keloidą panaši bazalioma.
Diagnostika
Bazalioma diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais. Diagnozei patikslinti atliekamas citologinis odos nuograndų tyrimas.
Gydymas
Bazalioma gydoma įvairias metodais – chirurginiu, spinduline terapija, chemoterapija ar šių metodų kombinacija. Gydymo metodų pasirinkimas yra individualus ir priklauso nuo naviko išplitimo, peraugimo į odą gylio ir lokalizacijos. Mažam pažeidimui gali būti skiriama 5-fluoruracilo kremas. Dažnai taikoma fotodinaminė terapija (ant pažeidimo tepama 5 – aminolevulino rūgštis ir apšviečiama mėlyna ar raudona šviesa).
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai