Depresija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai nuotaikos sutrikimas, kuriam būdingas ilgalaikis emocinis prislėgtumas, kurio metu paveikiama žmogaus veikla, mąstymas, aplinkos suvokimas. Tai dažniausias suaugusiųjų psichikos sutrikimas, moterims pasitaikantis du kartus dažniau nei vyrams, sergamumas ja didėja. Amžiaus pikas – 20-50 m. Depresijos paūmėjimai būdingi pavasario ir rudens sezonais. Jos priežastys įvairios: stiprūs ir sukrečiantys išgyvenimai, pvz., artimojo mirtis, darbo netekimas, liga. Nustatytas polinkis sirgti depresija.

 

Simptomai

Pagrindiniai simptomai yra liguistai prislėgta nuotaika, sulėtėjęs mąstymas (mintys sunkios, sunku susikaupti) ir judesiai (nori ilgai gulėti lovoje, gali ilgai išsėdėti nejudėdami vienoje vietoje). Sergantieji jaučia liūdesį, sunkumą, gyvenimą laiko beprasmiu, užsisklendžia, nebenori nei su kuo bendrauti, neturi jėgų atlikti kasdienius darbus. Jaučiasi esą našta kitiems, save nuvertina, kaltina, taip pat jaučia savo pasikeitimą ir tai dar labiau juos slegia. Visi šie negatyvūs jausmai lydi į bandymus nusižudyti ar nusižudymus.

Sergantieji taip pat skundžiasi miego sutrikimais (anksti pabunda, sunkiai užmiega), apetito sumažėjimu (labai krenta svoris), libido, potencijos susilpnėjimu, moterys – mėnesinių sutrikimu ar išnykimu.

Sergančių depresija išvaizda pasikeičia – jų veidas liūdnas, atrodo kenčiantis, lūpos kietai sučiauptos, kampai nusileidę žemyn, antakiai suraukti. Ligoniai atrodo ne pagal amžių pasenę.

 

Diagnostika ir gydymas

Asmenys vengia kreiptis į specialistus, todėl neretai liga įsisenėja ir todėl diagnostika tampa sudėtingesnė (neretai pasitaiko „besišypsančių“ depresijų, kai asmuo atrodo laimingas, besišypsantis, viskuo patenkintas, gražus, o išties jaučia gilų liūdesį ir didelį norą pabaigti gyvenimą). Gydymas būna intensyvesnis bei ilgiau trunkantis. Gydymui taikomi medikamentai (antidepresantai ir kt.), psichoterapija, socialinė pagalba, kiti gydymo būdai kaip šviesos terapija, transkranijinė magnetinė stimuliacija ir kt. 

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
depresija
diagnostika

Rašyti komentarą