Miego apnėja

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Miego apnėja – tai susirgimas, kurio metu miegant ne mažiau kaip 10 s sustoja kvėpavimas. Tokie kvėpavimo sustojimo ir pradėjimo kvėpuoti epizodai gali kartotis daug kartų per naktį. Tai pakankamai grėsmingas susirgimas. Skiriama:

– Obstrukcinė miego apnėja (ji atsiranda dėl to, kad miego metu atsipalaiduoja gerklės raumenys ir oras nebegali normaliai patekti į plaučius).
– Centrinė miego apnėja (jos metu smegenyse esantis kvėpavimo centras tinkamai nesiunčia įkvėpimo signalo).

 

Rizikos faktoriai

Pagrindiniai miego apnėjos sindromo rizikos faktoriai: viršsvoris, nutukimas, vyriška lytis, vyresnis amžius, rūkymas, stambus, storas kaklas, alkoholio, raminamųjų vaistų vartojimas.

 

Simptomai

Šio susirgimo epizodai, priklausomai nuo to, ar tai obstrukcinė, ar centrinė miego apnėja, šiek tiek skiriasi. Obstrukcinės miego apnėjos metu oras dėl kliūties kvėpavimo takuose visai nepatenka į plaučius. Po šio kvėpavimo sustojimo dažniausiai būna garsus įkvėpimas, neretai yra net trumpam pabundama. Dažnai žmonės su obstrukcinio tipo apnėja naktimis garsiai knarkia. Centrinės apnėjos metu iš šalies stebint kvėpavimo sustojimo epizodą jokie pokyčiai nenustatomi. Žmogus tiesiog įkvepia po ilgesnio laiko tarpo.

Dieną šie žmonės gali jaustis prastai išsimiegoję, pavargę, išsiblaškę.

 

Diagnostika

Miegant namie ar gydymo įstaigoje nustatoma, kiek kvėpavimo sustojimo epizodų pasitaiko per vieną valandą (>5). Kai kada atliekama polisomnografija.

 

Gydymas

Gydymo nuo miego apnėjos prireikia tuomet, kai atsiranda simptomų dienos metu, pvz., mieguistumas. Siūloma keisti gyvenimo įpročius – mesti svorį, neberūkyti, sveikai maitintis, vengti alkoholio. Knarkimui ir apnėjoms gydyti gaminami specialūs burnos ir viršutinių kvėpavimo takų pozicijos korektoriai (miegant jie neleidžia susidaryti kliūčiai orui patekti į plaučius).

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Rašyti komentarą