Bilirubinas

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Suaugusieji                   3,4–17µmol/l
Vaikai
pirma para po gimimo   6,8–68,0 µmol/l 2–3
paros po gimimo           17,7–170µmol/l
1 mėnuo po gimimo       5,2–17µmol/l

Sinonimai: bendras bilirubinas.
Serumas
Dangtelis raudonas

Tiriant bilirubiną serumas negali stovėti ilgesnį laiką šviesoje ar neatskirtas nuo krešulio. Šviesa, ypač ultravioletiniai spinduliai, greitai ardo bilirubiną. Bilirubino kalibratoriai (ir kontroliniai serumai) taip pat jautrūs šviesai. Jeigu serumas turi hemolizės požymių – jo tirti negalima. Nevalgius 36 val., bilirubino koncentracija kraujyje laipsniškai didėja. Jei bendro bilirubino koncentracija 35–40µmol/l, galima matyti geltos požymių gleivinėse, odoje bei akių obuolių paviršiuje. Didesnę bendro bilirubino dalį sudaro netiesioginis (nekonjuguotas) bilirubinas. Diferencinei kepenų ligų diagnostikai atlikti reikia nustatyti bendrą ir tiesioginį bilirubiną. Be to, papildomi laboratoriniai rodikliai labai praplečia bilirubino tyrimo interpretavimo galimybes. Jeigu gelta pasireiškia dėl hepatocitų pažeidimo (virusinis hepatitas), tuomet padidėja ir kepenų fermentai – GOT ir GPT. Jeigu šių fermentų padidėjimo nėra, o yra tik gelta su bendro bilirubino padidėjimu, tuomet labiau tikėtina, kad tai Gilbert liga. Jeigu įtariama bilirubinemija dėl mechaninės geltos, tai tokiai patologijai būdingas γ-GT (γ-gliutamatransferazės) ir šarminės fosfatazės aktyvumo padidėjimas. Šių fermentų padidėjimas yra didesnis nei santykinis GOT ir GPT padidėjimas, nustatomas sergant mechanine gelta. Mechaninės geltos bilirubinemija susijusi su tiesioginio (konjuguoto) bilirubino padidėjimu. Pankreatinė α-amilazė ir lipazė gali būti papildomai naudingos diagnozuojant mechaninę geltą, jeigu kliūtis yra kasos galvutėje arba bendrajame tulžies latake ties kasa. Nikotino rūgštis padidina netiesioginio bilirubino koncentraciją kraujyje, nes suintensyvina bilirubino sintezę blužnyje. Nikotino rūgšties testas kartais naudojamas Gilbert ligos diferencinei diagnostikai, nes jos metu nikotino rūgštis ryškiai padidina netiesioginio (nekonjuguoto) bilirubino koncentraciją serume (bendro biliru- bino koncentracija padidėja daugiau kaip 20,5µmol/l). Gilbert ligos, Dubin-Johnson sindromo ir Crigler-Najjar sindromo diagnostinis algoritmas pateiktas „Kepenų laboratoriniai rodikliai“.

           Bilirubinas = bilirubinas tiesioginis (konjuguotas) + bilirubinas netiesioginis (nekonjuguotas)

Ligos.lt

Esant hemolizinei (prehepatinei) geltai, serume vyrauja netiesioginis bilirubinas (nekonjuguotas bilirubinas, hemobilirubinas). Šlapime tuo metu nustatoma padidėjusi urobilinogeno koncentracija. Esant parenchiminei (hepatinei) geltai, abiejų bilirubinų (tiesioginio ir netiesioginio) koncentracija linkusi didėti vienodai. Šlapime gali būti kiek padidėjusi bilirubino koncentracija (tik tiesioginis bilirubinas patenka į šlapimą). Esant mechaninei (posthepatinei) geltai, vyrauja tiesioginis bilirubinas (konjuguotas bilirubinas, cholebilirubinas), jo koncentracija padidėja ir šlapime. Esant mechaninei geltai, urobilinogeno koncentracija šlapime padidėti negali. Klinikinėje praktikoje retai susiduriama su „gryna“ vieno ar kito tipo gelta, paprastai būna vienas ar kitas jų derinys. Laboratorijoje tik bendras ir tiesioginis bilirubinai nustatomi analizatoriumi. Netiesioginis bilirubinas apskaičiuojamas.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
bilirubinas
bilirubinemija
geltai
hepatitas
konjuguotas
nekonjuguotas
serumas
sindromas

Komentarai

2021-03-22 | Marius Rimeika
Laba diena, atlikus pagrindinį vyro įštyrimo paketa. Šlapimo tyrime nustatytas, tulžies pigmentas (BIL) 8,60. Kraujyje bedrojo bilirubino koncentracija 19.51. Tiesioginis bilirubinas 3.76. Ar reiketu sunerimti del tulžies pigmento šlapime? Ačiū, geros dienos!

Rašyti komentarą