Plaučių arterijos tromboembolija

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Širdis – raumeninis organas, sudarytas iš keturių kamerų – dešiniojo skilvelio ir prieširdžio, bei kairiojo skilvelio ir prieširdžio. Prieširdžiai išsidėstę aukščiau, skilveliai žemiau. Dešiniąją ir kairiąją širdies puses skiria pertvara (sienelė). Skiriama prieširdžių ir skilvelių pertvara. Normaliai kraujas, prisisotinęs anglies dvideginio (veninis kraujas), atiteka į dešinįjį prieširdį, patenka į tos pačios pusės skilvelį, tuomet iš širdies išstumiamas į plaučių arteriją, kur jai išsišakojus į smulkias kraujagysles teka plaučiais ir prisisotina deguonimi. Iš plaučių jau arterinis kraujas suteka į kairįjį prieširdį, vėliau skilvelį ir yra išstumiamas į didžiąją organizmo arteriją – aortą, iš kurios jis išnešiojamas po organizmą tiekiant audiniams deguonį.

 

Ligos aprašymas

Plaučių arterijos trombinė embolija (PATE) – tai susirgimas, kurio metu plaučių arteriją ar smulkesnes jos šakas užkemša trombas, kuris sutrikdo normalią plaučių kraujotaką.

Plaučių arterijos trombinė embolija nustatoma maždaug 50 iš 100 000 gyventojų. Šis susirgimas yra labai pavojingas, būtina neatidėliotina pagalba.

 

Ligos priežastis

Šios ligos metu dažniausiai plaučių kraujagyslę užkemša kraujo krešulys, atkeliavęs iš giliųjų kojų venų (esant giliųjų venų trombozei). Daug rečiau pasitaiko, kad arterijų kraujotaką sutrikdo navikinio audinio gabalėlis ar oro burbuliukai.

 

Rizikos faktoriai

Riziką susirgti plaučių embolija didina: nejudrumas (pvz., ilgas gulėjimas lovoje po operacijų, tolima sėdima kelionė), vyresnis amžius (kadangi šie žmonės dažnai serga gretutinėmis ligomis).

 

Simptomai

Klinika labai priklauso nuo to, kurioje plaučių dalyje sutrinka kraujotaka. Gali pasireikšti šie simptomai:

Staiga atsiradęs dusulys,
Krūtinės skausmas,
Kosulys.

Greta šių požymių taip pat gali būti:

Švokštimas kvėpuojant,
Prakaitavimas,
Galvos svaigimas, silpnumas,
Silpnas pulsas.

 

Diagnostika

Liga diagnozuojama atlikus elektrokardiografiją, krūtinės ląstos rentgeninį tyrimą, širdies ultragarsinį tyrimą, kompiuterinę tomografiją ir jei reikia, kitus tyrimus.

 

Gydymas

Skiriamas medikamentinis gydymas – kraujo krešėjimą mažinantys vaistai. Kartais prireikia chirurginio trombo šalinimo.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
kraujas
ligos
simptomai

Rašyti komentarą