Dispepsija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Aprašymas

Dispepsija – tai viršutinės pilvo dalies diskomforto jausmas ar skausmas. Šis sindromas dar galėtų būti apibūdinamas kaip „blogas virškinimas“. Despepsijos pasireiškimas labai varijuoja įvairiose pasaulio šalyse, siekia nuo 10% iki 45%. Tai viena iš dažnesnių priežasčių, dėl kurios žmonės kreipiasi į bendros praktikos gydytojus.

 

Priežastis

Dispepsijos sindromą gali sukelti labai daug įvairių priežasčių. Kai kurios jų yra laikinos būklės, susijusios su gyvenimo būdu, tuo tarpu kitos susijusios su įvairiomis virškinamojo trakto ligomis. Pagrindinės viršutinės pilvo dalies skausmo ar diskomforto priežastys yra:

Susijusios su mityba (persivalgymas, greitas valgymas, daug riebalų savo sudėtyje turinčių produktų vartojimas, alkoholio vartojimas, rūkymas);
Susijusios su virškinamojo trakto patologija (gastroezofaginio refliukso liga, opaligė, skrandžio vėžys, pankreatitas, kasos vėžys);
Susijusios su tam tikrų vaistinių preaparatų vartojimu (eritromicinas, ampicilinas, digoksinas, kalio, geležies preaparatai gali sukelti dispepsijos simptomus).

 

Simptomai

Sindromui būdingi šie klinikiniai simptomai:

Viršutinės pilvo dalies skausmas ar diskomfortas,
Ankstyvas sotumo jausmas,
Nemalonus pilnumo jausmas po valgio,
Pykinimas, vėmimas (pasitaiko rečiau).

 

Diagnostika

Sindromas nustatomas išsiaiškinus varginančius simptomus. Svarbu ištirti virškinamąjį traktą dėl galimos organinės patologijos (įvairių ligų). Atliekami kraujo, išmatų tyrimai. Instrumentiniai tyrimai, padedantys nustatyti priežastį: fibrogastroduodenoskopija, pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija.

 

Gydymas

Labai svarbu keisti mitybos įpročius. Jei sveika gyvensena nepanaikina simptomų ar dispepsija atsirado dėl tam tikros virškinamojo trakto ligos, gali būti skiriamas medikamentinis gydymas antacidais, prokinetikais, skrandžio rūgščių išsiskyrimą mažinančiais medikamentais, taip pat antibiotikais (jei nustatomas infekcinis susirgimas).

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
dispepsija
simptomai
sindromas
vėžys

Rašyti komentarą