Dubens uždegiminė liga (DUL)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Tai staigiai atsiradęs klinikinis sindromas, kurį sukelia mikroorganizmai, patekę iš makšties, gimdos kaklelio į gimdos gleivinę (endometritas), kiaušintakius (salpingitas), kiaušides (oforitas), mažojo dubens pilvaplėvę, kuri dengia organus (peritonitas) ir kitus šalia esančius organus. Būdingiausias yra salpingitas (kiaušintakio uždegimas). DUL- tai dažnai pasitaikanti ir sunkiai diagnozuojama vaisingo amžiaus moterų liga – kasmet 1% 15-39 metų amžiaus moterų ja suserga. DUL sukėlėjai:

a) lytiniu keliu plintančių ligų sukėlėjai – chlamidijos, gonorėjos sukėlėjai;

b) kiti mikroorganizmai – žarninė lazdelė, streptokokai, mikoplazmos, bakterinės vaginozės sukėlėjai.

Rizikos veiksniai, sąlygojantys uždegimo atsiradimą, yra laikomi: lytiniu keliu plintančios ligos, kontracepcijos nenaudojimas, ankstyvi lytiniai santykiai, jaunas amžius (75% atvejų pasitaiko moterims iki 25-erių metų amžiaus), dažna lytinių partnerių kaita, makšties plovimas, žema socialinė padėtis, rūkymas (didina riziką dvigubai), anksčiau sirgta DUL, negydytas lytinis partneris.

 

Simptomai

Moterys pajunta apatinės pilvo dalies ir nugaros skausmą, kuris sutampa su menstruacijų viduriu ar pabaiga. Tas skausmas nuolatinis, intensyvus, stiprėjantis fizinio krūvio ar lytinių santykių metu. Sutrinka šlapinimasis – būna dažnas ir skausmingas. Atsiranda pagausėjusios, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties. Pakyla temperatūra.

 

Diagnostika

Remiamasi simptomais ir atliktais laboratoriniais, ginekologiniu ištyrimu, kurio metu nustatomas skausmingumas, jei susidaro pūlinys – apčiuopiamas jis. Taikomi ir instrumentiniai tyrimai (ultragarsu, lapariskopu), kurių metu lengviau įvertinama gimdos ir jos priedų būklė, nustatomi pakitimai. Jei reikia, paimamas gabalėlis gleivinės detalesniam ištyrimui.

 

Gydymas

Pagrindinis gydymas – antimikrobinė terapija penicilino grupės antibiotikais ar kiek stipresniais. Jei būklė negerėja, moteris gydoma stacionare. Jei formuojasi abscesas, drenuojamas jo turinys arba šalinamas darinys. Stengiamasi išsaugoti vaisingumą, tačiau jei kiaušidės ir/ar kiaušintakis pakitę negrįžtamai, pašalinami ir jie.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
mikroorganizmai
salpingitas

Rašyti komentarą