Klasterinis galvos skausmas
Tai stiprūs vienpusiai galvos skausmo priepuoliai, kurie pasireiškia serijomis (klasteriais) ir autonomine disfunkcija (autonominė nervų sistema atsakinga už vidaus organų inervaciją, ji nepriklauso nuo valios). Šie skausmai pasireiškia dažniau naktį, kuomet žmogus būna ramybėje, o judant aprimsta, todėl žmonės juda, vaikšto, kartais net daužo galvą į sieną.
Simptomai
Stiprus ar labai stiprus vienpusis akiduobės, antakiduobės ir/ar smilkinių srities skausmas, kuris negydomas trunka 15-180min. Skausmo priepuolių dažnis įvairus – nuo 1 karto kas antrą dieną, ar net 8 kartų per parą. Kartu su skausmu pasireiškia šie autonominiai surikimai: akių paraudimas, ašarojimas, vokų patinimas ir nusileidimas, nosies užsikimšimas, rinorėja (gleivių tekėjimas iš nosies), veido prakaitavimas. Klasteriniai galvos skausmai yra skirstomi į epizodinį (šio periodas trunka nuo 7 dienų iki 1 metų, apytiksliai – nuo 2 savaičių iki 3 mėnesių) ir nuolatinį (šio periodas trunka daugiau kaip metus, o remisijos tarp skausmo priepuolių trunka trumpiau kaip mėnesį). Skausmą išprovokuoja alkoholis, stresas, karščiavimas, oro permainos, pakitęs miego ritmas, alkis.
Gydymas
Šio tipo galvos skausmą nustato neurologai. Jie paskiria gydymą, kuris skirstomas į priepuolinį ir profilaktinį. Priepuolinis gydymas: deguonies kvėpavimas (inhaliacijos), rekomenduojama tai atlikti 15min., nes tik taip sutrumpinama skausmo trukmė iki 70%. Taip pat skiriami triptanai (Sumatriptanas), dihidroergotaminai. Profilaktinis gydymas: skausmą provokuojančių veiksnių vengimas (alkoholio, streso,miego režimo pasikeitimų), ergotaminų, dihidroergotaminų, kortikosteroidų, ličio vartojimas, kartais pridedama valproatų. Pastebėta, kad efektyvus gydymas topiramatu. Tuo atveju, kai vaistai nepadeda, taikomas chirurginis trišakio nervo gydymas.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai