Kolpitas
Ligos aprašymas
Tai moters makšties gleivinės uždegimas. Tai viena dažniausių moterų kreipimosi į ginekologus priežastis, būdingas vaisingo amžiaus moterims (15 – 45m.). Kol makšties ekosistema normali, jokių pažeidimų nebūna. Uždegimas atsiranda tada, kai kokios nors priežastys pakeičia makšties normalią florą ir nebegalima susitvarkyti su patenkančiomis infekcijomis.
Rizikos veiksniai, pakiečiantys florą yra: spermicidų, hormonų vartojimas, makšties plovimas, intrauterinės kontraceptinės priemonės kaip pvz., spiralė, imuniteto nusilpimas.
Dažniausiais kolpito sukėlėjais būna Candida genties grybelis, Trichomonas vaginalis, bakterinė infekcija (stafilokokai, streptokokai, žarninė lazdelė), mikoplazminė infekcija, Gardnerella vaginalis arba gali būti mišri infekcija.
Simptomai
Makšties ar jos prieangio perštėjimas, gausios nemalonaus kvapo išskyros, sutrikęs šlapinimasis, skausmingi lytiniai santykiai, kraujavimas po jų. Šie simptomai neatsiranda staiga, paprastai tai tęsiasi ilgą laiką ir laipsniškai ryškėja.
Diagnostika
klinikiniai simptomai;
ginekologo apžiūra – matoma paraudusi makštis, išskyros, kurios skiriasi gausumu, spalva, kvapu pagal sukėlėją;
citologinis tyrimas – randama daug uždegiminių ląstelių, aptinkamas sukėlėjas.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo sukėlėjo. Kartais pakanka pašalinti rizikos veiksnį, bet dažniausiai skiriami medikamentai. Jei sukėlėjas grybelis – skiriami priešgrybeliniai vaistai (klotrimazolis, fentikonazolis, nistatinas ir kt.), jei tai trichomoninė infekcija, skiriamas metronidazolis sergančiajai ir jos partneriui. Kuomet sukėlėjas yra bakterija – gydoma antibiotikais, kai mikoplazma – skiriamas jodo preparatas, pvz., Betadine žvakutės. Kai tai makšties disbakteriozė, sukelta gardnerelių, – geriamas metronidazolis ir klindamicinas.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas