Nugaros smegenų kraujotakos sutrikimas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai ūmus dėl įvairių priežasčių  atsiradęs nugaros smegenų kraujotakos nepakankamumas (išemija) ir dėl to sukeltas pažeidimas, pasireiškiantis neurologine simptomatika. Kitaip tai – nugaros smegenų infarktas. Nugaros smegenų infarktas ištinka žymiai rečiau nei galvos, vyrams r moterims pasitaiko vienodai dažnai, nuo amžiaus nepriklausoma.

Priežastys, sukeliančios nugaros smegenų kraujotakos nepakankamumą: aortos ir nugaros smegenų kraujagyslių ligos, jų pažeidimas dėl traumos, išvaržos. Taip pat dėl širdies veiklos sutrikimo ir neaprūpinimo krauju.

 

Simptomai

Ūmus ir stiprus praeinantis nugaros skausmas, galintis plisti į kojas. Dažnai pasitaiko kojų silpnumas,  dalinis kojų paralyžius (negali jų valdyti), odoje skausmo ir temperatūros jutimo sutrikimas, padidėjęs kojų raumenų tonusas (spastiškos kojos). Per kelias valandas išryškėja šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimas (negali pasišlapinti ir pasituštinti). Jei pažeidimas kaklinėje nugaros smegenų dalyje – būna ne tik kojų, bet ir rankų pažeidimas ir, kas labai pavojinga, kvėpavimo sutrikimas.

Pasitaiko atvejų, kai ištinka praeinantys nugaros smegenų kraujotakos nepakankamumo priepuoliai. Tada būna beskausmiai praeinantys su kojų ir/ ar rankų silpnumas, paralyžius, jutimo sutrikimai.

 

Diagnostika ir gydymas

Žmogus detaliai ištiriamas, jam atliekami įvairūs laboratoriniai ir vizualiniai tyrimai, ieškant priežasties, sukėlusios nugaros smegenų išemiją.

Gydymas taikomas iškart, nes tai staigi ir pavojinga būklė. Skiriama antiagregantų (aspirinas, klopidogrelis), antikoaguliantų, jei yra plaučių arterijos embolizacijos rizika (kraujo krešulys, nukeliavęs ten ir užkemšantis arteriją), antispazminiai vaistai, padedantys dubens organams normaliai veikti. Nustačius, kad išemiją sukėlė navikas – jis gydomas chirurgiškai, jei išemija dėl kraujagyslių – tvarkomos jos. Svarbi ankstyva reabilitacija.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
gydymas
infarktas
pažeidimas

Rašyti komentarą