Prolaktinoma

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai smegenyse esančios liaukos, vadinamo hipofize, priekinės dalies adenoma (nepiktybinis auglys), kuri sukelia prolaktino sekreciją. Jis sudaro apie 40-50% visų hipofizės navikų. Moterims 5 kartus dažniau nei vyrams. 20-30% antrinių amenorėjų (menstruacijų dingimo) atsiranda dėl būtent prolaktinomos.

 

Simptomai

Moterims pasireiškia galaktorėja (pieno išsiskyrimas iš krūtų), dingsta mėnesinės ir atsiranda nevaisingumas, libido sumažėjimas. Navikui spaudžiant smegenis, atsiranda galvos skausmas, regos lauko sumažėjimas.

Vyrams taipogi būdingas galvos skausmas, regos lauko sumažėjimas. Netenkama libido, potencijos, atsiranda nevaisingumas, padidėja krūtinė.

Ilgainiui tiek vyrams, tiek moterims vystosi osteoporozė – kaulų retėjimas.

 

Diagnostika

Prolaktinas gali išsiskirti ne tik dėl naviko, bet ir dėl nėštumo, žindymo, kai kurių medikamentų vartojimo (pvz., estrogenų, antidepresantų, opiatų, vaistų nuo alergijos), skydliaukės funkcijos sumažėjimo, inkstų funkcijos nepakankamumo, kt., todėl reikia detalaus ištyrimo, kad šios priežastys būtų atmestos.

Diagnozuojant šią ligą, svarbu ištirti prolaktino koncentraciją kraujyje, atlikti galvos smegenų kompiuterinę tomografiją ar magnetinio rezonanso tyrimą, taip pat reikalingas okulisto tyrimas.

 

Gydymas

Skiriamas bromkriptinas arba pergolidas, kurie normalizuoja prolaktino sekreciją. Chirurginis gydymas ar švitinimas taikomas tik kai šie medikamentai neduoda efekto. 

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Rašyti komentarą