Toksokarozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Tai zoonozė – infekcija, kurią natūraliu būdu tiesiogiai arba netiesiogiai gyvūnai gali perduoti žmonėms, kylanti dėl apvaliųjų kirmėlių lervų migracijos žmogaus organuose.

 

Sukėlėjas

Ligą sukelia apvaliosios kirmėlės (Toxocara canis, Toxocara cati), gyvenančios šunų ir kačių žarnynuose, kur deda kiaušinėlius, šalinamus su išmatomis. Žmogus užsikrečia, kai šių kiaušinių patenka į jo virškinimo traktą. Galutinio šeimininko žarnyne iš kiaušinėlio išsirita lerva. Besivystydamos lervos iki suaugusių kirmėlių per kraujagysles migruoja į kepenis, plaučius, smegenis ir kitus organus. Šiuose organuose, sudariusios kapsules ilgą laiką išlieka gyvybingos.

 

Paplitimas

Infekcijos šaltinis – užsikrėtę šunys ir katės, su išmatomis išskiriantys toksokarų kiaušinėlius. Žmonių toksokarozė yra per dirvožemį plintanti zoonozė. Toksokarų kiaušinėliai bręsta dirvožemyje, todėl žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves, vaikai – žaisdami smėlio dėžėse, žolėje, kur yra šunų ir kačių išmatų. Užsikrėtimo šaltinis gali būti ir vanduo su kirmėlių kiaušinėliais. Taip pat žmogus užsikrečia valgydamas žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, kurioje yra toksokarų lervų. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia, nes parazitai žmogaus organizme neišsivysto iki suaugusiųjų kirmėlių ir neišsiskiria toksokarų kiaušinėlių. Dažniausiai serga vaikai iki 7 metų amžiaus.

 

Simptomai

Liga pasireiškia nuo užsikrėtimo praėjus nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, bet jei užsikrečiama valgant žalią mėsą, laikotarpis sutrumpėja iki keletos valandų. Akių pažeidimas gali išryškėti tik po 4-10 mėnesių. Toksokarozės simptomų gali nebūti, nes infekcija dažnai būna lengva ir net nepastebima. Pagrindiniai ligos simptomai: pasikartojantis karščiavimas, nemalonūs pojūčiai pilve, kartais su vėmimu ir pykinimu, padidėjusios kepenys, sausas kosulys, naktiniai jo priepuoliai ir švokštimas, įvairūs odos pažeidimai, regos sutrikimai, bendras silpnumas, apetito stoka.

 

Diagnostika

Toksokarozė nustatoma remiantis ligos simptomų, instrumentinių bei laboratorinių  tyrimų rezultatų, epidemiologinių duomenų visuma. Toksokarozę diagnozuosime, kai stebimas karščiavimas su plaučių uždegimu, kepenų padidėjimas, kraujo ląstelių – eozinofilų skaičiaus padidėjimas, rentgeno nuotraukoje infiltratai plaučiuose, kraujyje antikūnai prieš toksokaras.

 

Gydymas

Dauguma toksokarozės atvejų yra lengvi ir praeina savaime be specifinio gydymo per keletą savaičių ar mėnesių. Gydymą taikyti rekomenduojama esant klinikiniams požymiams ar padidėjusiam eozinofilų skaičiui kraujyje. Pirmo pasirinkimo antiparazitinis vaistas – albendazolis. Jo alternatyvos – mebendazolis, tiabendazolis. Gydant akių toksokarozę svarbu 3 dienas prieš ir kartu su antiparazitiniu gydymu skirti kortikosteroidus. Jie mažina parazitų žuvimo sukeltas stiprias uždegimines reakcijas.

 

Profilaktika

Svarbus kačių ir šunų išmatų surinkimas ir dezinfekcija, smėlio dėžių tinkama priežiūra (jų uždengimas, kasmetinis smėlio keitimas, perkasimas, įrengimas nesaulėtose vietose).

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
infekcija
karščiavimas
toksokarozė
zoonozė

Rašyti komentarą