Vėjaraupiai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Vėjaraupiai yra infekcinė, ūminė užkrečiama odos ir gleivinių liga, kuriai būdingas pūslelinis odos išbėrimas ir karščiavimas. Dažniausiai serga 5-9 metų vaikai, tačiau gali sirgti ir kūdikiai, ir suaugę žmonės, jeigu nepersirgo vėjaraupiais vaikystėje.

 

Ligos priežastys

Vėjaraupius sukelia Varicella zoster virusas, kuriuo užsikrečiama oro lašeliniu būdu.

 

Simptomai

Liga prasideda staiga, sergant vėjaraupiais pakyla temperatūra, atsiranda niežtinčių raudonų dėmelių, vėliau susidaro pūslelės, pripildytos skaidraus skysčio, apsuptos raudonu lankeliu.  Keletą dienų atsiranda naujų pūslyčių, senos subliūkšta ir džiūdamos virsta šašeliais, kurie nukrenta per 1-3 savaites. Paprastai bėrimai pirmiausia atsiranda liemens srityje, o vėliau – veide, galvos plaukuotoje dalyje, rankų, kojų srityse. Delnų ir padų paprastai neišberia. Vėjaraupiai ypatingi tuo, kad vienu metu odoje yra įvairių stadijų bėrimai. Kartais išberia ne tik odą, bet ir burnos, nosies, lyties organų gleivines.

 

Diagnostika

Vėjaraupiai diagnozuojami remiantis klinikiniais požymiais, apklausiama ar prieš susergant nebuvo kontakto su sergančiu vėjaraupiais vaiku. Kartais, jei diagnozė neaiški, atliekami kraujo tyrimai, paimamas tepinėlis iš bėrimų.

 

Gydymas

Vaikai dažniausiai gydomi namie – svarbiausia yra odos higiena! Vaiką reikia maudyti, o odą nusausinti švariu, minkštu, išlygintu rankšluosčiu, dažnai keisti patalynę, vaikui nagus nukirpti trumpai. Anksčiau paplitusi briliantinė žaluma šiuo metu nerekomenduojama. Esant karščiavimui skiriami vaistai temperatūrai mažinti – paracetamolis, ibuprofenas. Negalima duoti aspirino ir analgino. Niežuliui mažinti skiriami antihistamininiai vaistai.

Jeigu vaiko imunitetas nusilpęs, serga vyresnis nei 12 metų vaikas, suaugęs žmogus arba nėščioji, papildomai skiriama priešvirusinių vaistų – acikloviro, valacikloviro.

 

Profilaktika

Nuo vėjaraupių galima apsisaugoti skiepais. Iki 12 metų vaikai skiepijami vieną kartą, o vyresni vaikai bei suaugę žmonės skiepijami 2 kartus su vieno mėnesio pertrauka.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bėrimai
vaistai
vėjaraupiai

Rašyti komentarą