Alerginis kontaktinis dermatitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Alerginis kontaktinis dermatitas – tai kontaktinių alergenų sukelta uždegiminė odos liga.

Skiriama: ūminis alerginis kontaktinis dermatitas ir lėtinis alerginis kontaktinis dermatitas.

Dažniausiai serga specifinių profesijų atstovai – valytojai, kirpėjai, valyklų, laboratorijų darbuotojai ir kiti asmenys, kontaktuojantys su galimais alergenais savo aplinkoje.

 

Ligos priežastys

Paveldėtas polinkis alerginėms reakcijoms.

 

Simptomai

Dažniausi alergenai – nikelis, kvapiosios medžiagos (ypatingai natūralios), vaistai, parabenai (konservantai parfumerijoje) ir kt.

Alerginis kontaktinis dermatitas pasireiškia tik po pakartotinio kontakto su alergiją sukeliančia medžiaga.

Pirmojo kontakto su alergenu metu, visa oda sensibilizuojama arba kitaip, įjautrinama alergenui, todėl kontaktui pasikartojus, sukeliamas odos uždegimas, pasireiškiantis odos skausmu, deginimu, patinimu, paburkimu, paraudimu, stipriu niežėjimu. Kai kuriais atvejais, kai uždegimas labai stiprus, pasireiškia galvos skausmas, šaltkrėtis, silpnumas ir kitokie bendrieji ligos simptomai.

Alergeno nepašalinus iš aplinkos, vystosi lėtinis alerginis kontaktinis dermatitas, tuomet oda sustorėja, sukietėja, pleiskanoja, išlieka tamsiai raudonas odos atspalvis, sausumas ir niežėjimas. Uždegimui paūmėjus, atsiranda pūslių, nukasymų.

 

Diagnostika

Diagnozujama iš klinikinių požymių. Dažniausiai pacientai patys įtaria, kas su kėlė odos uždegimą, o tai palengvina diagnozę. Kai esti keletas galimų alergenų aplinkoje, daromi alerginiai odos mėginiai (lopo testas arba įodiniai mėginiai).

 

Gydymas

Alerginio kontaktinio dermatito gydymas prasideda nuo alergeno pašalinimo iš aplinkos ir odos apsauginių priemonių vartojimo (drėkinantys-maitinantys kremai, apsauginės pirštinės, plovikliai be šarmų). Papildomai skiriama vietinių arba geriamųjų kortikosteroidų priklausomai nuo uždegimo stiprumo ir antihistamininių vaistų, jei vargina intensyvus niežėjimas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
simptomai

Rašyti komentarą