Balanopostitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Balanitas – tai varpos galvutės paviršiaus uždegimas, dažnai pasitaiko kartu su postitu – apyvarpės uždegimu. Šis susirgimas gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Dažniau pasitaiko berniukas iki penkerių metų amžiaus. Vienas iš maždaug 30 vyrų per gyvenimą suserga balanopostitu. Šis susirgimas labai retas tarp vyrų, kuriems atliktas apipjaustymas.

 

Ligos priežastis

Balanopostitą gali sukelti keletas priežasčių:

Higienos stoka. Prasta lytinių organų higiena sąlygoja smegmos (varpos-apyvarpės maišelyje susikaupianti organinių medžiagų masė) irimą, kuris dirgina varpos galvutę sukeldamas jos uždegimą. Tai pagrindinė balanopostito priežastis.
Infekcija. Susirgimą gali sukelti įvairios bakterijos, tačiau dažniausiai pasitaiko grybelinė Candida infekcija.
Alergenai ir iritantai. Apyvarpės ir varpos galvutės paviršius yra jautrūs įvairiems cheminiams dirgikliams ir kartais sąlytis su jais sukelia uždegimą. Alergenais ir dirginančiomis medžiagomis gali būti: įvairūs muilai ir dezinfektantai, spermicidinės medžiagos, lubrikantai.
Lytiškai plintančios infekcijos. Šiuo atveju balanopostitas pasireiškia kaip lytiškai plintančių infekcijų (gonorėjos, chlamidinės infekcijos, lytinių organų pūslėlinės ir kitų) komplikacija.

 

Simptomai

Pagrindiniai simptomai yra šie: varpos galvutės paraudimas, niežulys, skausmas. Taip pat būna paraudusi ir patinusi apyvarpė. Atsiranda išskyros iš apyvarpės maišelio.

 

Diagnostika

Liga nustatoma remiantis išsakomais skundais, taip pat atlikus fizinį ištyrimą (lytinių organų apžiūrą). Kai kuriais atvejais (pvz., grybelinės infekcijos metu) iš karto galima nustatyti ligos priežastį ir paskirti gydymą. Kitais atvejais gali būti skiriama kitų specialistų konsultacijos (siekiant išsiaiškinti kokioms medžiagoms yra alergija, taip pat ar žmogus nėra užsikrėtęs lytiškai plintančia infekcija).

 

Gydymas

Visais atvejais svarbi tinkama varpos galvutės ir apyvarpės priežiūra. Prausiant lytinius organus siūloma nenaudoti muilo. Geriau vartoti emolientus (riebalinės drėkinančios medžiagos). Varpą plauti šiltu vandeniu išvalant nešvarumus. Apyvarpė suvilgoma antiseptiniais tirpalais.

Be higienos laikymosi svarbu šalinti ir susirgimą sukėlusią priežastį. Grybelinės infekcijos metu skiriami priešgrybeliniai vaistai, bakterinės – antibiotikai. Jeigu uždegimą sukėlė cheminės medžiagos ir jis pasireiškė dėl alergijos gali būti skiriami nedidelę koncentraciją steroidinių vaistų turintys kremai.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
apyvarpė
infekcija
infekcijos
varpos

Komentarai

2019-04-27 | Alvidas
Šlapinatis skauda varpą.susilpnėjusi srovė.
2016-07-06 | mpe.lt
Balanil prausiklis ir gelis, tai specialiai skirtos priemonės esant balanitui ar balanopostitui.
2015-10-21 | vidas
Sveiki,kokiais vaistais ar tirpalais gydydi varpos ir apivarpes uzdegima,Aciu

Rašyti komentarą