Moters lyties organų nusileidimas (prolapsas)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Tai yra gimdos dalies nusileidimas arba visos gimdos išėjimas pro lytinį plyšį.

Dalinis gimdos iškritimas – kai pro lytinį plyšį išeina tik gimdos kaklelis. Visiškas gimdos iškritimas – kai žėmiau lytinės angos yra ir gimdos kūnas. Priežastys iškritimui:

a) didelį spaudimą sukėlęs nėštumas, gimdymas;

b) lytinių hormonų – estrogenų – stoka (po menopauzės);

c) nutukimas, lėtinis kosulys, nusilpninantys dubens organų raumenis, atramą;

d) gali būti įgimta (silpnas kolagenas).

Gimdos iškritimas yra skirstomas į gimdžiusių, negimdžiusių bei senyvų moterų.

 

Simptomai

Neretai gimdos iškritimas būna besimptomis. Kitais atvejais pasireiškia lytinių hormonų spaudimo, tempimo jausmas. Užkietėja viduriai, padažnėja šlapinimasis, ar pasireiškia jo nelaikymas. Kai iškrenta visa gimda – šlapimo susilaikymas. Taip pat moterys jaučia skausmą pilvo apačioje. Mėnesinių ciklo sutrikimas nebūdingas, tik kraujuojama jų metu kiek gausiau ir ilgiau.

 

Diagnostika

Diagnostika susideda iš simptomų, ginekologo apžiūros, apčiuopos, ultragarsinio tyrimo, o moterims po menopauzės ir gimdos gleivinės tyrimo. Gimdos iškritimas lengvai nustatomas – gydytojas pastebi iškritusias ar nusileidusias gimdos sienas. Ultragarsinis tyrimas išsamiau leidžia įvertinti gimdos pokyčius.

 

Gydymas

Gydymas taikomas pastebėjus organų pasislinkimą, kad būtų išvengta iškritimo, taipogi jaunoms po gimdymo, kai yra makšties sienos ir dubens dugno pažeidimas.

Skiriama pakaitinė hormonų terapija ir fizioterapija audinių tonuso padidinimui (vandens procedūros, pilvo presą ir tarpvietės raumenis stiprinantys pratimai), rekomenduojama numesti svorio.

Kuomet moterims negalima taikyti operacijos, kai yra sekantis nėštumas iškart po buvusio, ar dar dėl kitų priežasčių – naudojami žiedo formos pesarai, kurie keičiami kas 4-6mėn. Jie įdedami taip, kad priekinis lankas būtų arti gaktikaulio sąvaržos, o užpakalinis temptų užpakalinę makšties sieną aukštyn.

Operacinis gydymas – gimdos pašalinimas arba, kai yra slenkanti gimda, atliekamas gimdos kaklelio pašalinimas ir plastika.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diagnostika
gydymas
menopauzės
nėštumas

Rašyti komentarą