Sėklidės užsisukimas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Sėklidės užsisukimas – grėsminga liga, kurios metu rotuojant (sukantis) sėklidei užspaudžiamas sėklinis latakas ir nutrūksta kraujotaka.

Liga dažniausiai pasitaiko 10-16 metų vaikams, tačiau ja gali sirgti bet kurio amžiaus vyrai.

 

Ligos priežastis

Paprastai vyrai kuriems užsisuka sėklidė jau nuo gimimo turi ypatingą bruožą – jų sėklidės gali laisvai judėti kapšelyje (mažai ribojami judesiai). Tačiau tai nereškia, kad kiekvienam iš jų būtinai išsivystys ši patololgija. Nėra tiksliai žinomos sėklidės užsisukimo priežastys. Manoma, jog ligai atsirasti įtakos gali turėti per didelis fizinis aktyvumas, lytinių organų trauma, nušalimas, greitas sėklidžių augimas brendimo laikotarpiu.

 

Rizikos faktoriai

Pagrindiniai trys rizikos veiksniai, didinantys sėklidės užsisukimo tikimybę yra šie:

Amžius (dažniausiai pasitaiko vaikams),
Prieš tai buvęs sėklidės užsisukimas,
Liga buvo nustatyta giminaičiams (broliui, tėčiui).

 

Simptomai

Pagrindiniai ligos simptomai yra šie:

Staigus, aštrus sėklidės skausmas,
Kapšelio padidėjimas,
Pilvo skausmas,
Pykinimas, vėmimas.

 

Diagnostika

Kiekvienam asmeniui, kuriam yra sėklidės skausmas, visų pirma įtariamas sėklidės užsisukimas. Ir tik neįrodžius šio susirgimo, galima ieškoti kitų skausmo priežasčių. Neretai ligą galima nustatyti remiantis vien tik klinikiniais simptomais ir fizinės apžiūros duomenimis. Kartais prireikia išsamesnių tyrimų, pvz., ultragarsinis tyrimas naudojant doplerį (kraujotaka nenustatoma). Kartais iš karto tiesiog atliekama kapšelio revizija (prapjovimas) – taip greitai nustatoma patologija ir išvengiama sunkių jos komplikacijų.

 

Gydymas

Pagrindinis gydymo būdas – operacija, kurios metu atsukamas sėklinis virželis. Procedūrą reikia atlikti kuo greičiau, kol neįvyko sėklidės infarktas. 

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
kraujotaka
sėklidės
skausmas

Komentarai

2019-08-01 | marius
Sveiki,prasau patarkit ka daryti. Man pastoviai juda seklides ir niezti. Girdejau dabar kazkokius kirminus odai nesiuoja,idomu ar galetu tai ir buti?

Rašyti komentarą