Klimakterinis sindromas
Ligos aprašymas
Klimakterinis laikotarpis – tai pereinamasis moters amžiaus laikotarpis nuo reprodukcinės funkcijos iki visiško nevaisingumo dėl pamažu senkančios kiaušidžių veiklos. Tai yra moters fiziologinė būsena, bet kai yra jam būdingų simptomų, kurie trukdo normaliai gyventi ir dirbti, blogina gyvenimo kokybę, tai galima vadinti klimakteriniu sindromu.
Simptomai yra skirstomi į ankstyvuosius, tarpinius ir vėlyvuosius:
a) ankstyvieji – atsiranda disfunkciniai kraujavimai be jokios patologijos. Taip pat karščio pylimas, prakaitavimas (ypač naktinis), širdies plakimai, galvos skausmai ir svaigimas, ūžesys ausyse, pusiausvyros sutrikimai, kraujospūdžio kitimai, šaltkrėtis, pilvo pūtimai ir užkietėję viduriai, sutrikę odos jutimai, galūnių tirpimai. Moteris pajunta energijos stoką, tampa dirgli, mieguista arba ją kankina nemiga, sutrinka atmintis, sunkiai susikoncentruoja. Išryškėja nuotaikų kaita, depresija, sumažėjęs lytinis potraukis.
b) tarpiniai – atsiranda makšties sausumas, skausmingi lytiniai santykiai, makšties perštėjimas, deginimas, šlapimo nelaikymas, naktinis šlapinimasis. Kūno oda sausėja, plonėja, raukšlėjasi, plaukai sausėja, slenka, nagai lūžinėja, atsiranda kaulų ir sąnarių skausmai.
c) vėlyvieji – kaulų retėjimas (didėja kaulų lūžių rizika), širdies ir kraujagyslių ligos, didėja tikimybė Alzheimerio ligai vystytis.
Diagnostika
Diagnozuojama įvertinus visus moters nusiskundimus, ypač atkreipiamas dėmesys, ar yra karščio priepuolių (jei nėra, suabejojama dėl klimakterinio sindromo). Taip pat atliekama ginekologinė apžiūra, ultragarsinis tyrimas ir histologinis gimdos gleivinės tyrimas, kai ši išbujojusi. Atliekami hormoniniai tyrimai, parodantys moters reprodukcinę funkciją, galimas endokrinines ligas.
Gydymas
Taikoma pakaitinė hormonų terapija lytiniais hormonais, vaistai osteoporozės profilaktikai ir gydymui. Rekomenduojamos psichoterapijos, mankštos, dieta, darbo ir poilsio korekcija. Nervinės įtampos mažinimui – valerijono tinktūra, trankviliantai, neuroleptikai.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai