Streptokokinis tonzilitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai bakterinis gomurio tonzilių ir užpakalinės ryklės sienelės limfoidinio audinio uždegimas.

 

Sukėlėjas

Migdolų uždegimą sukelia A grupės beta hemolizinis streptokokas. Šios bakterijos jautrios aukštai temperatūrai, 60oC žūsta per 30min.

 

Paplitimas

A grupės streptokoko sukeltas tonzilitas yra viena dažniausių bakterinių žmogaus ligų. Dažniausiai serga 5-15 metų vaikai. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus ar nešiotojas. Užkratas plinta oro lašeliniu būdu. Sergamumas didėja šaltuoju metu laiku.

 

Simptomai

Simptomai išryškėja praėjus 2-4 dienoms nuo užsikrėtimo. Liga prasideda ūmiai gerklės skausmu, lydimu sutrikusio rijimo, silpnumo, karščiavimo ir galvos skausmo. Būdingas kaklo limfinių mazgų padidėjimas, skausmingumas. Tonzilės ir užpakalinė ryklės dalis dalis paraudusios. Tonzilių kriptos būna pilnos pūlių, jaučiamas blogas kvapas iš burnos. Liga dažniausiai trunka neilgai. Karščiuoti nustojama per keletą dienų, gerklės skausmas ir bendrieji simptomai užsitęsia ilgiau kaip savaitę. Pūlingos streptokokinio tonzilito komplikacijos – peritonzilinis abscesas, vidurinės ausies uždegimas, sinusitas ir kiti. Nepūlingos komplikacijos – ūminis reumatas, ūminis glomerulonefritas ir kiti.

 

Diagnostika

Ūminis streptokokinis tonzilitas diagnozuojamas pagal klinikinius ir epidemiologinius duomenis, o diagnozė patvirtinama atlikus nuograndų kultūros tyrimą ar greitąjį antigeno radimo testą.

 

Gydymas

Bakterinis tonzilitas gydomas antibiotikais – penicilinu ir jo dariniais, cefalosporinais, makrolidais, klindamicinu. Dėl efektyvumo, saugumo ir kainos penicilinas yra pirmo pasirinkimo vaistas. Svarbu suvartoti visą paskirtą antibiotikų kursą, net jei būklė labai pagerėja per pirmąsias dienas, nes trumpi kursai neapsaugo nuo sisteminių komplikacijų. Rekomenduojama gerti daug šiltų skysčių. Gerklę patartina skalauti kalio permanganato tirpalu, ramunėlių arbata. Karščiuojant skiriama ibuprofeno, paracetamolio, nimesulido. Chirurginis tonzilių šalinimas atliekamas tik kai infkecija kartojasi.

 

Profilaktika

Svarbus kontaktinių asmenų ir nešiotojų gydymas. Ūminio reumato pirminė profilaktika apima streptokokinio tonzilito gydymą, o antrinė, jau sergant reumatu – penicilino profilaktinis vartojimas kas mėnesį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
komplikacijos
profilaktika
simptomai

Rašyti komentarą